Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WEG
|

Gigantyczne oko na Ziemi. NASA pokazuje zdjęcia, naukowcy próbują zrozumieć

9
Podziel się:

Tajemnicza struktura, o której mówią astronauci, znajduje się w zachodniej części największej pustyni na Ziemi. Jak się okazuje, naukowcy wciąż nie wiedzą, czym jest "gigantyczne oko" dostrzeżone na terenie Afryki. Jakie są teorie o powstaniu tajemniczego zjawiska nazywanego "Okiem Sahary"?

Gigantyczne oko na Ziemi. NASA pokazuje zdjęcia, naukowcy próbują zrozumieć
Zdjęcie zrobione przez NASA, na którym widać "Oko Sahary" (NASA)

"Oko Sahary" wciąż nie zostało zidentyfikowane

"Oko Sahary" czy też "Oko Afryki" to jedne z określeń odnoszące się do tajemniczego oka znajdującego się w Mauretanii. Jego oficjalna nazwa brzmi Kalb ar-Riszat, jednak wiele osób woli stosować potoczne nazewnictwo. Tajemnicza struktura mierzy prawie 50 km średnicy, dzięki czemu jest znakomicie widoczna z kosmosu.

Po raz pierwszy w historii "Oko Sahary" zostało dostrzeżone wraz z początkami lotów kosmicznych. Meteorolodzy tłumaczą, że tajemnicza struktura na pierwszy rzut oka wygląda jak bardzo głęboki układ niskiego ciśnienia. Zoolodzy z kolei są zdania, że "Oko Sahary" przypomina ślimaka. Badania topograficzne pokazują jednak, że struktura znajduje się w zagłębieniu terenu. 

Co wiemy o tajemniczej strukturze Kalb ar-Riszat w Mauretanii?

Centrum "Oka Sahary" jest otoczone przez okrągłe wzniesienia, które przypominają niejako krater uderzeniowy powstały na skutek upadku meteorytu. Tej teorii przeczą jednak badania chemiczne, bowiem nie wykazały one żadnych śladów skał pochodzących z przestrzeni kosmicznej. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przełomowe odkrycie NASA. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba idzie na rekord

Ciekawy okazuje się również fakt, że fragmenty "Oka Afryki" powstały z różnych skał. Świadczy to o tym, że tajemnicza struktura formowała się milionami lat, aż osiągnęła swój obecny kształt. Szacuje się bowiem, że "Oko Sahary" powstało około miliard lat temu. 

Część naukowców uważa także, że Kalb ar-Riszat na Saharze może być wygasłym lub niedoszłym wulkanem. Z drugiej strony "Oko Afryki" nie ma struktury zbliżonej do prawdziwych, wygasłych lub wciąż aktywnych wulkanów. Współczesne hipotezy wskazują na to, że tajemnicza struktura jest górą, która uległa naturalnej erozji. Za potwierdzeniem tej teorii stoi natomiast fakt, że w środku struktury znajdują się skały osadowe.                                                    

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Tedi
5 dni temu
Chyba tylko dla redakcji tego portalu to jest jakaś tajemnica i zagadka…. Wródźcie do szkoły lepiej
To Atlantyda
5 dni temu
Pozostałość po Atlantydzie. Woda zmiotła ją z Sahary, niegdyś zielonego kurortu. Dowodem starożytne mapy, artefakty znalezione wokół "oka", zdjęcia satelitarne i najstarsze podania.
Być albo nie ...
6 dni temu
Zastanawialiście się kiedykolwiek co może znajdować się pod tymi górami piasku? Czy Sahara zawsze była Sahara? A może kiedyś to była prosperujący teren zieleni xD
Fenix
6 dni temu
Wygląda jak miasto otoczone 3 warstwami palisad albo murów i za murami była tak zwana fosa wodna
swój chłop
6 dni temu
Spokojnie, obywatele! Polski minister najbardziej wyedukowany powoła Zespół do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie kreowania i testowania technologii kosmicznych w warunkach pustynnych, a Zespół w try miga zbada co i jak. Klękać będą narody, a co!
KOWIDIAN
6 dni temu
KOWID tam mieszka
Wiktor
1 tyg. temu
'z gury dzieki': nie opublikujesz, bo nie umiesz pisać! Wpierw musisz ZGŁĘBIĆ język polski.
Anula
1 tyg. temu
Jest jeszcze jedna teoria. Był o tym miejscu program, bodajże na Discovery. Rzut okręgów i środka, bardzo przypomina Atlantydę z otaczającymi ją pierścieniami.
z gury dzieki...
1 tyg. temu
jedno wielkie zapadlisko . poproszę o 10 baniek $ dofinansowania na zagłębienie tajemniczej dziury . swoje filozoficzne wywody opublikuje jak będą gotowe :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić