Gigantyczne oko na Ziemi. NASA pokazuje zdjęcia, naukowcy próbują zrozumieć

12

Tajemnicza struktura, o której mówią astronauci, znajduje się w zachodniej części największej pustyni na Ziemi. Jak się okazuje, naukowcy wciąż nie wiedzą, czym jest "gigantyczne oko" dostrzeżone na terenie Afryki. Jakie są teorie o powstaniu tajemniczego zjawiska nazywanego "Okiem Sahary"?

Gigantyczne oko na Ziemi. NASA pokazuje zdjęcia, naukowcy próbują zrozumieć
Zdjęcie zrobione przez NASA, na którym widać "Oko Sahary" (NASA)

"Oko Sahary" wciąż nie zostało zidentyfikowane

"Oko Sahary" czy też "Oko Afryki" to jedne z określeń odnoszące się do tajemniczego oka znajdującego się w Mauretanii. Jego oficjalna nazwa brzmi Kalb ar-Riszat, jednak wiele osób woli stosować potoczne nazewnictwo. Tajemnicza struktura mierzy prawie 50 km średnicy, dzięki czemu jest znakomicie widoczna z kosmosu.

Po raz pierwszy w historii "Oko Sahary" zostało dostrzeżone wraz z początkami lotów kosmicznych. Meteorolodzy tłumaczą, że tajemnicza struktura na pierwszy rzut oka wygląda jak bardzo głęboki układ niskiego ciśnienia. Zoolodzy z kolei są zdania, że "Oko Sahary" przypomina ślimaka. Badania topograficzne pokazują jednak, że struktura znajduje się w zagłębieniu terenu. 

Co wiemy o tajemniczej strukturze Kalb ar-Riszat w Mauretanii?

Centrum "Oka Sahary" jest otoczone przez okrągłe wzniesienia, które przypominają niejako krater uderzeniowy powstały na skutek upadku meteorytu. Tej teorii przeczą jednak badania chemiczne, bowiem nie wykazały one żadnych śladów skał pochodzących z przestrzeni kosmicznej. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przełomowe odkrycie NASA. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba idzie na rekord

Ciekawy okazuje się również fakt, że fragmenty "Oka Afryki" powstały z różnych skał. Świadczy to o tym, że tajemnicza struktura formowała się milionami lat, aż osiągnęła swój obecny kształt. Szacuje się bowiem, że "Oko Sahary" powstało około miliard lat temu. 

Część naukowców uważa także, że Kalb ar-Riszat na Saharze może być wygasłym lub niedoszłym wulkanem. Z drugiej strony "Oko Afryki" nie ma struktury zbliżonej do prawdziwych, wygasłych lub wciąż aktywnych wulkanów. Współczesne hipotezy wskazują na to, że tajemnicza struktura jest górą, która uległa naturalnej erozji. Za potwierdzeniem tej teorii stoi natomiast fakt, że w środku struktury znajdują się skały osadowe.                                                    

Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić