Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|

Wyłoniła się spod wody. Satelity potwierdzają - nadal rośnie

32
Podziel się:

Pod koniec września NASA Earth Observatory zauważył nową wyspę, która pojawiła się na południowo-zachodnim Pacyfiku, gdzieś pomiędzy Nową Zelandią a Królestwem Tonga. Od tego czasu powierzchnia nowego lądu, który powstał za sprawą erupcji wulkanu, znacznie się zwiększyła.

Wyłoniła się spod wody. Satelity potwierdzają - nadal rośnie
Zdjęcie wyspy z 14 września (NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin, Landsat data from the U.S. Geological Survey)

Naukowcy z NASA Earth Observatory zauważyli wyspę dzięki zdjęciom satelitarnym wykonanym przez przyrząd do teledetekcji Operational Land Imager-2 (OLI-2), który znajduje się na pokładzie satelity Landsat 9. Ląd wyłonił się z dna morskiego w miejscu, gdzie występuje największa gęstość wulkanów podwodnych na świecie. Erupcja jednego z nich - Home Reef, do której doszło 10 września, przyczyniła się do powstania wyspy.

Eksperci z Tonga Geological Services cały czas ją obserwują i dokonują jej regularnych pomiarów. Informują też o aktywności podwodnych wulkanów. Ich analizy z 14 września wykazały, że wyspa ma powierzchnię 4 tys. metrów kwadratowych (1 akr) i wysokość 10 metrów. Kolejne pomiary z 20 września pokazały, że nowa wyspa stała się większa, a jej powierzchnia wzrosła do 24 tys. metrów kwadratowych.

Najnowsze badania, które uwzględniają zdjęcia satelitarne z 5 października, wykazały, że obecnie wyspa ma powierzchnię ponad 60 tys. metrów kwadratowych (około 15 akrów) i wysokość 15-18 metrów nad poziom morza. Eksperci nie mają jednak dobrych wieści. Wysypy tego typu, nazywane niekiedy efemerycznymi, szybko znikają. A obszar, gdzie znajduje się Home Reef jest bardzo aktywny sejsmicznie, ponieważ mieści się w strefie subdukcji Tonga-Kermadec. To tutaj zderzają się ze sobą trzy płyty tektoniczne. Jedna z nich zatapia się pod pozostałymi, tworząc podwodny rów zaliczany do najgłębszych na świecie.

Podobne wysypy wulkaniczne powstały w tym regionie w 1852 r., 1857 r., 1984 r. oraz 2006 r. Wszystkie zniknęły w niedługim czasie. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją wyjątki. Jak już informowaliśmy, NASA Earth Observatory zwróciło uwagę na wyspę utworzoną po erupcji wulkanu Late’iki (znanego też jako Metis Shoal), który znajduje się niedaleko Home Reef. Wyspa powstała w 1995 roku przetrwała aż 25 lat.

Zobacz także: Zobacz także: Palmy wyrosły z nasion sprzed 2000 lat. To pierwszy taki przypadek
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
Adam Niezgódk...
2 dni temu
Myśle ze to prawda.
Sad
2 miesiące temu
Na pewno Towarzysz Władimir Ilicz Putin wyśle tam swoje wojska by bronić prawdziwych Rosjan przed zachodnim agresorem 100%
Adere
2 miesiące temu
W Polsce powierzchnie podaje się w arach i hektarach a nie w akrach. Tak trudno policzyć? 60000m2 to 6 hektarów.
SUZUS
2 miesiące temu
W porównaniu do szybkości wzrostu cen i inflacji w Polsce. To szału nie ma 😁😁😁
ola
2 miesiące temu
Szkoda że zniknie, zaanektowałabym🥹
Gość Darek
2 miesiące temu
No widzicie to ta nowa zielona wyspa Tuska w końcu się znalazła na Pacyfiku!!!
Nel
2 miesiące temu
To m0ja wyspa.
a.s
2 miesiące temu
Jak w środku Ziemi wygaśnie wystygnie lawa nawet nie do końca ,powstanie podciśnienie i zostaną wessane do wnętrza oceany . Woda zacznie znikać . Jak wiadomo bez wody to tylko pustynia. Ale to jeszcze trochę potrwa .
auuuuu
2 miesiące temu
Czerwony Greenpeace nie protestuje.
Wawi :)
2 miesiące temu
Najbardziej śmieszy mnie używanie miary w akrach. W Polsce używamy metrów kwadratowych i hektarów z racji systemu metrycznego. Czyli nie 16 akrów, ale 65 tys. m² lub 6,5 hektara.
kpinozaur
2 miesiące temu
A mówiliście, że San Escobar nie istnieje, a tu proszę :)
Tom
2 miesiące temu
Kupuję i buduję se tam dom!
Marrs
2 miesiące temu
Poziom oceanu się obniża. Będą emigranci klimatyczni.
Veres
2 miesiące temu
Gdzie jest Greta ? Podwodne wulkany hasają w najlepsze, a ona śpi ? Do roboty Greta ! Opluj za to kilku premierów i prezydentów ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić