Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
Adam Gaafar
|

Najcenniejszy rękopis Einsteina sprzedany. Cena? Wgniata w fotel

6
Podziel się

Odręczne notatki Alberta Einsteina dotyczące teorii względności zostały wystawione w Paryżu przez dom aukcyjny Christie’s. Manuskrypt osiągnął rekordową cenę 11,6 mln dolarów (ponad 54 mln złotych).

Najcenniejszy rękopis Einsteina sprzedany. Cena? Wgniata w fotel
Notatki Einsteina sprzedane na aukcji za ponad 11 mln euro (East News, ALAIN JOCARD)
bEUuXVbF

Christie's wycenił rękopis na około jedną czwartą końcowej sumy, za który go ostatecznie sprzedano. To najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za zapiski Einsteina. Odręczne notatki wystawione w Paryżu zawierają obliczenia zmierzające do sformułowania słynnej teorii genialnego fizyka - informuje serwis Science Alert.

Nie ujawniono informacji dotyczących tożsamości oraz narodowości nabywcy. Jeśli chodzi o sam rękopis, to wiadomo, że liczy on 54 strony i został spisany w latach 1913-1914 w Zurychu przez Einsteina oraz jego współpracownika, szwajcarsko-włoskiego inżyniera Michele Besso. To właśnie dzięki Besso, który przechował notatki, udało się je zachować. Ogólna teoria względności Einsteina została opublikowana w 1916 roku.

bEUuXVbH

Christie’s określa manuskrypt mianem "najcenniejszego rękopisu Einsteina, jaki kiedykolwiek trafił na aukcję". Eksperci zaznaczają, że takie przedmioty są niezwykle rzadkie, ponieważ noblista zachował niewiele notatek. Dokument wystawiony na aukcji w Paryżu jest jednym z dwóch materiałów dotyczących prac Einsteina nad teorią względności. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, rękopis został spisany przy użyciu czarnego atramentu i ukazuje szereg błędów w drodze do końcowego rozwiązania

Poprzedni rekord należał do tzw. "listu o Bogu", w którym niemiecko-amerykański naukowiec rozważał na temat religii. Twórca teorii względności napisał go w 1954 roku i zaadresował do fizyka Erica Gutkinda. List sprzedano w 2018 roku na aukcji w Nowym Jorku za 2,9 mln dolarów.

W 2017 roku wystawiono z kolei notatkę zwaną "teorią szczęścia". Einstein pisał w niej między innymi, że "spokojne i umiarkowane życie daje więcej radości niż pogoń za sukcesem". W 1922 roku naukowiec wręczył notatkę japońskiemu kurierowi w Tokio zamiast napiwku. "Teoria szczęścia" została sprzedana na aukcji w Jerozolimie za 1,56 mln dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUuXVci
Źródło:
WP Tech
KOMENTARZE
(6)
Kazik
2 tyg. temu
Jego zapiski mają błąd w 5 linijce a oni za to zaplacili :)
Jack
2 tyg. temu
Teoria wzglednosci? Praktyka bezwzględności jest znacznie szerzej znana i stosowana.
fizyk
2 tyg. temu
"Einstein pisał w niej między innymi, że "spokojne i umiarkowane życie daje więcej radości niż pogoń za sukcesem". W 1922 roku naukowiec wręczył notatkę japońskiemu kurierowi w Tokio zamiast napiwku. "Teoria szczęścia" została sprzedana na aukcji w Jerozolimie za 1,56 mln dolarów." Super, ja też mogę napisać swoją notatkę i ją sprzedać. Będę miał załatwione kwestie finansowe. Jakie to proste, prawda ? ;-)))
bEUuXVcj
fizyk
2 tyg. temu
Nie napiszą, że Marcel Grossmann, inny kolega Einsteina ze studiów, pomógł mu, zapoznając do z geometrią przestrzeni Riemanna, co umożliwiło Einsteinowi użycie rachunku tensorowego, zaś wielki matematyk niemiecki David Hilbert ubiegł Einsteina o jakieś 2 - 3 dni, jeśli chodzi o wyprowadzenie RÓWNAŃ pola grawitacyjnego. To W NICZYM NIE zmniejsza zasług Einsteina, jako autora ogólnej teorii względności (tzw. relatywistycznej teorii grawitacji), gdyż Hilbert był matematykiem i wnioski fizyczne go nie interesowały, zresztą nie rościł sobie praw do pierwszeństwa, jeśli chodzi o sformułowanie tej teorii.
glinski
2 tyg. temu
ja tego nie kupilem, kupuje tylko co juz w kraju jest, a wywiezc nie mozna,za wasze pieniadze oczywiscie :)
fizyk
2 tyg. temu
Dziennikarze się podniecają, a nie wiedzą nawet O CO CHODZI w teorii względności (już sama nazwa jest fatalna, gdyż wprowadza w błąd). Ale co to może obchodzić dziennikarza, prawda ? Jest temat, to napisał o tym coś i już, to jest najważniejsze.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić