Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Grzegorz Burtan
Grzegorz Burtan
|

"Odzew jest fenomenalny". Pomysłodawca butelkomatu zachwycony

65
Podziel się:

Z inicjatywy krakowskiego radnego postawiono specjalny butelkomat. Wyróżnia go jedna rzecz - wypłaca pieniądze za plastikowe butelki. Odzew jest bardzo pozytywny a pomysłodawca, Łukasz Wantuch, zapowiada kolejne kroki.

Słynny już butelkomat z Krakowa
Słynny już butelkomat z Krakowa (Facebook.com)

- Odzew jest fenomenalny. Dostałem telefony z Warszawy, Wrocławia czy Polkowic. Podczas prezentacji butelkomatu obecny był również przewodniczący rady miasta Zakopane i burmistrz Miechowa. Otrzymałem mnóstwo zapytań z wielu miast z Polski - mówi WP Tech Wantuch.

W Niemczech, Norwegii i wielu innych krajach Europy automaty skupujące plastik to standard. Znajdziecie je w większości supermarketów. Ich sposób działania jest bardzo prosty. Podajemy butelkę, one analizują jej rozmiary i masę, a następnie wypłacają nam pieniądze. Podobnie działają takie urządzenia w Polsce. Ale automat jest pierwszym, który płaci gotówką.

Skromne początki.

- Początkowo butelki były zbierane w sklepach w Krakowie i w Myślenicach - tłumaczy Wantuch - Klienci oddawali je do osób za ladą, a one dawały im po 10 groszy. Płaciłem za to z własnej kieszeni, z diety radnego. Później uznałem, że jednak trzeba zrobić coś więcej.

- Przygotowałem uchwałę do rady miasta Krakowa, żeby skupić milion butelek. Potem zgłosiła się do mnie firma, która zadeklarowała pomoc. Postawi taki butelkomat, a ja przekażę 1000 zł na wkład. W ten sposób skupimy mniej więcej 15 tysięcy butelek. A właściwie trochę mniej, bo czasem maszyna wydaje 20 groszy - kontynuuje radny.

Ta pierwsza "transza" butelek zostanie sfinansowana z kieszeni radnego. Jednak pozostała część będzie skupiona z funduszu promocji miasta Krakowa. Projekt jest bardzo wysoko oceniany. Wantuch traktuje go jako pilotaż i pokaz tego, że taki projekt ma w Polsce szanse powodzenia. Kluczowe jest stanowisko rządu oraz sejmu, które mogą wprowadzić ustawę o kaucji.

Potrzebne kolejne działania

Łukasz Wantuch uważa, że takie działanie ma sens tylko z ustawą, a przykład, że pomysł ze skupem butelek się sprawdza, dały już Dania, Francja, Norwegia i Chorwacja.

- Pokazujemy ludziom, że pusta butelka to też towar, który nie powinien trafić do pieca czy na tereny zielone. Aspekt psychologiczny jest bardzo ważny - podanie wymiernej ceny zmienia podejście. Nawet jeśli ktoś wyrzuci taką butelkę, to inna osoba ją podniesie i odda. W Berlinie nie widziałem żadnej plastikowej butelki na ulicy. Nawet warta 10 groszy staje się niewarta tego, by wyrzucić ją do kosza. W twoim interesie jest odzyskanie kaucji - zaznacza radny.

W Norwegii 97 proc. butelek poddawanych jest recyklingowi. W Polsce tylko 30. Jak widać różnica jest ogromna. A kaucja to najlepszy i paradoksalnie najtańszy sposób, bo dzięki niemu obniżamy koszty transportu. Mamy pewny, czysty produkt, którego nie musimy dodatkowo segregować.

- Mam zgłoszenie z innej firmy, która jest chętna na postawienie takiego butelkomatu. Tym razem na zewnątrz, bo pierwszy jest w budynku - konkluduje Wantuch.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(65)
Można!
3 lata temu
Nie kupuję plastikowych butelek i ich zawartości!!! Można? Można!!!
Kuba
3 lata temu
Kolega chyba nie wie jak działa matematyka w tym temacie. Na zachodzie to działa tak: Płacisz za Opakowanie + Zawartość = A Kaucja = B Cena całkowita = C A + B = C W Polsce jeszcze to działa tak A = C / czyli na każdej butelce jeszcze zarabiasz 10gr. Co to za różnica czy płacisz kaucji 10 gr. czy 25 eurocentów ? Chyba, że masz w planach biegać po śmietnikach i w ten sposób dorabiać : )
papiez
3 lata temu
świetny pomysl hahaha pomysłodawca... kolejny jeszcze narazie radny ale jak jego niesamowite odkrycia zaczną generować zyski a butelka jak kolega Eryk napisał kosztuje 1zł-0,25 euro centów u nas 10 gr więc gdzie sie do kór.... nendz podziało 0.90 gr czyli jaka przebitka 900 procent dla porównania w polsce kilo miedzi 20zł tu w nl kilo miedzi ok 5 euro dlatego zawsze w za przeproszeniem jestesmy w uni parobkami bo zarabiac to potrafią tylko ci na stolkach na naszej biedzie im sie dobrze wiedzie jeszcze ich za te nowatorskie odkrycia nagrody czekaja i klepanie po plecach a zaraz bedzie wykładał na ,Wiejskiej>> arenie cyrkowej w ze stołecznego miasta... to na tyle . piona
Czyli
3 lata temu
Wyplaty z naszych podatkow!!!!! A jeszcze zarobi firma ktore postawi bankomat, doprowadzi energie, przywiezie pieniadze, odbierze butelki... ladny PRZEKRET!!!!
Dziadek Włade...
3 lata temu
Może podacie że w Norwegii do minimum ogranicza się opakowania z tworzyw sztucznych a przecież Norwegia nie należy do unijnego komsomołu !
Ubot
3 lata temu
W Szwecji np takie automaty stoją od kilkunastu lat, fajna sprawa bo ludzie nie śmiecą
Morse
3 lata temu
Ten pomysł "rodem z zapyzialego skansenusraków" szwedzi, norwegowie, a nawet szkopystosują od 30 lat co najmniej. Odkrycie iściesrakowskie. Nie minie kolejne 10 lat a "mądrale" z zapyziałego skansenu odkryją Anerykę.
Kiri
3 lata temu
Było już coś takiego w jakimś mieście, dopóki nie podjechala smieciarka, która zbiera takie właśnie butelki i zaczęła wrzucać do środka to co uzbierali xD Taka nasza polska mentalność :)
Kiri
3 lata temu
Było już coś takiego w jakimś mieście, dopóki nie podjechala dzieciątka która zbiera takie właśnie butelki i zaczęła wrzucać do środka to co uzbierali xD Taka nasza polska mentalność :)
butelkomat
3 lata temu
mozna bedzie przyklejac troche plasteliny zeby waga była wieksza, hehe
abb6
3 lata temu
hahahaa Polska sie obudzila zletargu,ale lepiej pozno,jak wcale
doktorpiotr44
3 lata temu
W naszym rodzimym PRL-u nie potrafią rozwiązac problemu szklanych butelek a co dopiero plastikowych.Jedynie Kaufland skupuje butelki od piwa po 30 gr/ a wszędzie kaucja 50 gr/ i jeszcze patrza na ciebie z łaską jak na nura /patrz Kaufland w Ząbkach/..Biorą max 15 szt./osoby a browary jęczą że nie maja do czego nalewać piwa.W pisowskim kraju ważniejsze są nieroby z 500 + NIZ EKOLOGIA.
Ujek
3 lata temu
Proponuję 2 zetta od butelki, Ukraińcy postaraja się, żeby plastiku nam nie zabraklo
wow
3 lata temu
Odkrycie butelkomatu wow
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić