aktualizacja 

Ogromny przełom w energetyce. Japońska technologia uratuje świat?

115

Czy energia prosto ze Słońca będzie w przyszłości napędzać świat? Nad tym właśnie od wielu lat pracuje japońska agencja kosmiczna JAXA. To wszystko w ramach poszukiwania alternatywnych źródeł energii w dobie postępujących zmian klimatu.

Ogromny przełom w energetyce. Japońska technologia uratuje świat?
Zdjęcie ilustracyjne - Panel fotowoltaiczny na stacji ISS (Wikimedia Commons, NASA)

Odnawialne źródła energii nie tylko wiążą się z ekologią. Oznaczają też bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, a ponadto są korzystne pod względem finansowym. W dobie postępujących zmian klimatu wciąż nie brakuje poszukiwaczy alternatywnych oraz wydajnych źródeł energii.

Japonia pracuje nad kosmiczną fotowoltaiką

Agencja kosmiczna JAXA od dekad pracuje nad technologią wysyłania energii z kosmosu na naszą planetę.

Pomysł na to zrodził się w 1969 roku za sprawą amerykańskiego fizyka, który chciał umieścić panele słoneczne na wysokości 36 tysięcy kilometrów. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pęka. Kosmonauci alarmują o szczelinach

Według założeń naukowca energia słoneczna miałaby przemieniać się w mikrofale, przenikające przez chmury. Zapewniłoby to dostawy energii, bez względu na panującą danego dnia pogodę. 

Od lat 80. pionierem badań nad energią elektryczną bez wątpienia jest Japonia. Na 2025 r. naukowcy zaplanowali testy dotyczący przesyłania energii z satelitów do stacji odbiorczych oddalonych o nawet setki kilometrów. 

Eksperymentują także Chiny. Na Uniwersytecie Xidian dotychczas mikrofale przesłano na odległość 55 m. 

Z kolei Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która będzie przeprowadzać pierwsze testy fotowoltaiki na orbicie ma na celu wprowadzić pełną energetyczną niezależność Europy do 2050 r., a pierwsze panele słoneczne mają znaleźć się na orbicie już w 2025 r. 

Takie plany jednak wiążą się z gigantycznymi kosztami. Według ekspertów instalacja do wytworzenia w ten sposób ok. 1 gigawata energii może wynieść ponad 30 mld złotych. 

Autor: ACZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić