Adam Bednarek
Adam Bednarek| 

Polska Policja ostrzega. Oszustwo "na BLIKa" wciąż groźne

0
Podziel się:

Polska Policja wraz z Polskim Standardem Płatności ostrzega przed ciągle groźnymi atakami oszustów. Wykorzystują płatność Blikiem, by wyłudzić pieniądze. Podpowiadamy, jak się chronić.

Oszuści wypłacają od razu pieniądze z bankomatów
Oszuści wypłacają od razu pieniądze z bankomatów (Shutterstock.com)

Przed oszustwem "na Blika" ostrzegamy od dawna zarówno my, jak i banki. Metoda wciąż musi być skuteczna, o czym świadczy niedawny komunikat policji.

"Przestępcy przejmują konta w serwisach społecznościowych i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze" - przypomina policja na swojej stronie internetowej.

Płatność Blikiem wykorzystywana jest nie tylko przez osoby, które kradną konta w mediach społecznościowych i podszywają się pod znajomych. Niedawno pisaliśmy o ofiarach, które chciały kupić bilet na koncert Dawida Podsiadło i Taco Hemingwaya. "Sprzedawca" tak naprawdę nie dysponował wejściówkami. Wykorzystał Blika, by szybko zdobyć pieniądze.

Przypominamy, że ofiarą może zostać każdy - np. nasz profil w mediach społecznościowych może zostać wykorzystany do oszustwa. Przestępcy posługują się też tzw. "słupami". To nieświadome niczego osoby, które wypłacają pieniądze z bankomatu, wpisując otrzymany kod z Blika.

Zobacz także: Zobacz też: Oszustwo "na BLIK-a". Mieszkanka Łomnicy straciła 1000 złotych

Przestępcy "rekrutują" na portalach z ogłoszeniami, oferując atrakcyjną pracę. Polega ona właśnie na wypłacaniu pieniędzy z bankomatów, a następnie wykonywaniu przelewów na poczcie. "Pracownik", myślący że jest "pośrednikiem płatności", staje się częścią przestępstwa.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Na szczęście przed oszustwem możemy się obronić. Wystarczy każdą nietypową prośbę potwierdzić bezpośrednio. Jeżeli pisze do nas znajomy, po prostu do niego zadzwońmy. Natomiast w przypadku zakupów w internecie lepiej unikać handlarzy z drugiej ręki, którzy wystawiają się na Facebooku lub innych portalach niegwarantujących bezpieczeństwa transakcji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić