Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Dom za 1 euro. Wystarczy spełnić dwa warunki

16

W miasteczku Saint-Amand-Montrond we Francji można kupić dom za jedno euro. Aby jednak stać się jego szczęśliwym nabywcą, trzeba spełnić dwa warunki. Nabór wniosków już się rozpoczął. Sprawdź, czy i ty możesz skorzystać z oferty.

Dom za 1 euro. Wystarczy spełnić dwa warunki
Dom za 1 euro we Francji (Facebook)

W miasteczku Saint-Amand-Montrond znajdującym się w Regionie Centralnym Francji mieszka niecałe 9,5 tys. osób. Władze miasta mierzą się z problemem pustostanów, a oferty sprzedaży domów za grosze, mają temu zaradzić.

Wystawiony na sprzedaż dom za jedno euro ma 77 metrów kwadratowych powierzchni, jest jednopiętrowy i mieszczą się w nim dwie sypialnie, garaż, który można przekształcić w salon i niewielkie podwórko. Zaletą jest na pewno to, że znajduje się w spokojnej, urokliwej okolicy. Budynek jest własnością gminy.

Francis Blondieau, odpowiadający w merostwie za planowanie urbanistyczne, podkreślił w rozmowie z portalem Ouest France, że postawił sobie ambitny cel "rewitalizacji centrum miasteczka".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fałszywa hrabina oszukała królową i całą Francję. Zdobyła w ten sposób naszyjnik wart pół tony złota

Dom za grosze. Są dwa warunki

Aby stać się nabywcą domu, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, nabywca musi zamieszkać w nim na stałe przez co najmniej 10 lat. Budynku nie można nikomu wynająć.

Drugim warunkiem jest to, że nowy właściciel musi pokryć koszt remontu, który przez wzgląd na to, że w budynku nikt nie mieszkał od kilkunastu lat, może przekroczyć 120 tys. euro.

Miasto zbiera oferty do połowy czerwca, a nabywcę wybierze we wrześniu. Chętni muszą przedstawić m. in. plan inwestycji. "Wskazane jest przesłanie nam również listu motywacyjnego, gdyż szukamy poważnego kandydata, który ma plan na życie w Saint-Amand-Montrond i naprawdę chce się tu osiedlić" - podkreślają lokalni urzędnicy.

Nabywcy będą mogli też starać się o pomoc finansową na remont, jednak będą musieli spełnić kilka kryteriów określonych we wniosku m.in. skorzystać z usług lokalnych rzemieślników.

Zgodnie z terminami wyznaczonymi przez lokalne władze, prace remontowe powinny się rozpocząć w maju przyszłego roku i zakończyć nie później niż w lipcu 2028 roku. Nabywcą może zostać każdy, zarówno osoba samotna, rodzina, jak i emeryci. Może pochodzić z okolicy lub być cudzoziemcem.

To już drugi taki przypadek sprzedaży domu w Saint-Amand-Montrond za grosze - za pierwszym razem wnioski złożyło ponad 90 osób.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić