Ile za wypad nad Morskie Oko? Tanio nie jest

3

Jesteś w Zakopanem i planujesz odwiedzić Morskie Oko? Szykuj się na to, że taka wyprawa w tegoroczne wakacje nie będzie należeć do tanich. Najwięcej zapłacimy za sam dojazd i miejsce parkingowe. W życie wszedł bowiem nowy cennik, jaki ustalił Tatrzański Park Narodowy.

Ile za wypad nad Morskie Oko? Tanio nie jest
Ile za wypad nad Morskie Oko? Tanio nie jest (pixabay.com, pixabay.com)

Od lat Morskie Oko to cel numer jeden dla turystów, którzy wypoczywają w okolicach Zakopanego. Ze statystyk wynika, że w słoneczne dni w kierunku popularnego stawu potrafi wędrować nawet 10-12 tys. osób. Zaskoczyć mogą za to koszty takiej wyprawy, które postanowiła zliczyć i podsumować "Gazeta Krakowska".

Ile za wypad nad Morskie Oko? Tanio nie jest

Jeśli chcemy zobaczyć Morskie Oko, to najwięcej zapłacimy za sam dojazd. W wakacje Tatrzański Park Narodowy wprowadza wyższy cennik za miejsca postojowe. Co ważne, obowiązuje on przez cały tydzień. Stawka za jeden dzień parkowania może wynieść nawet 75 zł w przypadku samochodu osobowego.

Jeśli chodzi o stawkę dzienną za parking na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, gdzie dostępnych jest 1100 miejsc, wynosi w wakacje 55 zł. Taką kwotę zapłacimy pod jednym warunkiem - bilet parkingowy nabędziemy wcześniej. Gdy zdecydujemy się na to w dzień wyprawy, zapłacimy 10 zł więcej za dzień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Polskę na weekend s2

TPN daje też sobie możliwość podwyższenia ceny o kolejne 10 zł, jeśli uzna, że tego dnia zainteresowanie wyprawą nad Morskie Oko jest większe niż zwykle. Dlatego za postój auta możemy zapłacić łącznie nawet 75 zł.

Jeśli zdecydujemy się na wyprawę busem z centrum Zakopanego, za kurs w jedną stronę zapłacimy 15 zł od osoby. Wieczorem stawka u wielu przewoźników wzrasta do 20 zł. Jeśli na wycieczkę zdecyduje się czteroosobowa rodzina, za jazdę w dwie strony zapłacić może od 120 do 140 zł.

Dodatkowo każdy turysta musi zapłacić za bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wejściówka dla osoby dorosłej to koszt rzędu 9 zł, w przypadku dziecka - 4,50 zł. Oznacza to, że rodzina czteroosobowa wyda na ten cel 27 zł. Po nabyciu biletów pozostaje 9-kilometrowy marsz, po którym zobaczymy cel wyprawy.

Osoby, które nie czują się na siłach, aby w wysokich temperaturach pokonać taki dystans, pozostaje podróż fasągiem. To oznacza kolejne wydatki. Wjazd nad Morskie Oko dla jednej osoby to 90 zł. Tutaj też widać wpływ inflacji, bo jeszcze rok temu wyprawa kosztowała 70 zł. Tańszy jest powrót - cena kursu to 50 zł.

Pokonanie tak długiej trasy najpewniej wyzwoli głód u turystów. Jeśli przygotowaliśmy sobie kanapki przed rozpoczęciem wyprawy, wizyta w schronisku może nie być konieczna. Jeśli zdecydujemy się na zakup jedzenia nad Morskim Okiem, to za herbatę zapłacimy 8 zł (z cytryną - 10 zł), kawę z mlekiem - 16 zł, piwo - 15 zł.

Zupa pomidorowa, żurek albo pieczarkowa to koszt rzędu 25 zł, a za schabowego z ziemniakami i kapustą gotowaną wydamy aż 48 zł. Po obiedzie możemy zdecydować się na deser. Szarlotka w schronisku kosztuje 10 zł.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić