"Najlepiej się nie zbliżać". Pojawiają się w polskich lasach

Leśnicy z Baligrodu w Bieszczadach zaapelowali do osób, które odwiedzają lasy, by unikały kontaktu z dzikimi zwierzętami. Szczególnie młodymi, które pojawiają się na świecie. "Przyroda rządzi się swoimi prawami i często najlepiej dla niej jest, gdy się jej nie pomaga" - proszą turystów.

Dzika zwierzyna - zdjęcie ilustracyjneDzika zwierzyna - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Lasy Państwowe

Sezon turystyczny i czerwcowy długi weekend przed nami, a co za tym idzie, już wkrótce zacznie się spory ruch w polskich górach i lasach.

Nim tysiące Polaków wybiorą się na wypoczynek, zaapelowali do nich leśnicy z bieszczadzkiego Baligrodu. Mają dla gości prosty i bardzo ważny komunikat.

Leśnicy proszą, by nie zbliżać się do dzikich zwierząt. Nie karmić ich, nie niepokoić i pozwolić odejść bez przeszkód, jeśli takie napotkamy na szlaku. Ta prośba dotyczy przede wszystkim osobników młodych, które wyglądu i zapachu człowieka nie znają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niepokojąca prognoza długoterminowa. IMGW bije na alarm

I nie wiedzą, że ten nierzadko stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie.

"Pamiętajmy, że znajdując w lesie młode zwierzę najlepiej się do niego nie zbliżać" - apeluje do turystów Nadleśnictwo Baligród.

Jak słusznie zauważyli eksperci, przyroda rządzi się swoimi prawami i człowiek nie powinien się w ten proces za bardzo wtrącać. Tam, gdzie dzikie zwierzęta napotykają na ludzi, najczęściej kończy się to dla nich źle. Co robić? Fachowcy mają prostą odpowiedź.

"Najlepiej dla przyrody jest, gdy się jej nie pomaga" - zaznaczają w komunikacie.

Pod apelem Nadleśnictwa Baligród, który opatrzony został zdjęciem młodej sarenki autorstwa nieocenionego Kazimierza Nóżki, podpisało się mnóstwo osób. Cieszyć może fakt, że ludzie mają dużą świadomość i coraz częściej pamiętają o tym, by dzikich zwierząt unikać na szlaku. A gdy je spotkają, pozwolić im odejść.

"Należy zachować umiar w miłości do zwierząt, pozwolić im żyć, nie wkraczać do ich świata" - stwierdziła słusznie jedna z internautek.

Co robić, gdy na szlaku spotkasz dzikie zwierzę?

Zachowuj się spokojnie i postaraj się nie panikować. Nie krzycz, nie uciekaj, nie bądź agresywny. W większości przypadków zwierzę ucieknie na twój widok. Jeżeli będziesz zachowywać się w taki sposób, może poczuć się zagrożone i zaatakować. Postaraj się spokojnie, bez pośpiechu oddalić w swoją stronę.

Dzikie zwierzęta najlepiej radzą sobie w środowisku naturalnym bez wsparcia, czy wręcz ingerencji człowieka. Las to ich dom, nie powinniśmy tedy im przeszkadzać w egzystencji. Nawet, gdy bardzo chcemy zrobić efektowne zdjęcie na Instagram, czy mamy poczucie, że zwierzaka trzeba dokarmić.

Wybrane dla Ciebie
Wróciła z Polski na Ukrainę. Zginęła z trzyletnim synem
Wróciła z Polski na Ukrainę. Zginęła z trzyletnim synem
Rzadkie zjawisko uchwycone w Polsce. Tysiące reakcji
Rzadkie zjawisko uchwycone w Polsce. Tysiące reakcji
Ekspert o uderzeniu w Wenezueli. "Wpływy Chin, Rosji i Iranu"
Ekspert o uderzeniu w Wenezueli. "Wpływy Chin, Rosji i Iranu"
Pjongjang testuje rakiety.  "Niezawodne odstraszanie nuklearne"
Pjongjang testuje rakiety. "Niezawodne odstraszanie nuklearne"
To nie fotomontaż. Każdy zobaczy. "Tak skończyło się driftowanie"
To nie fotomontaż. Każdy zobaczy. "Tak skończyło się driftowanie"
Podano datę. Nawet do 15 stopni w Polsce
Podano datę. Nawet do 15 stopni w Polsce
Rekordowa emerytura Joe Bidena. Więcej niż pensja prezydenta USA
Rekordowa emerytura Joe Bidena. Więcej niż pensja prezydenta USA
Dramat w Wiśle. Helikopter zabrał 13-latkę.
Dramat w Wiśle. Helikopter zabrał 13-latkę.
Satelita zrobił zdjęcie Polski. Co za widok. "Widać doskonale"
Satelita zrobił zdjęcie Polski. Co za widok. "Widać doskonale"
Auta utknęły. "Kilkadziesiąt centymetrów śniegu". Niosą się nagrania
Auta utknęły. "Kilkadziesiąt centymetrów śniegu". Niosą się nagrania
Atak USA na Wenezuelę. Co to oznacza dla Rosji?
Atak USA na Wenezuelę. Co to oznacza dla Rosji?
Zima nie odpuszcza. Temperatura mocno spadnie
Zima nie odpuszcza. Temperatura mocno spadnie