Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

Możesz poczuć się jak we Włoszech. Polska "Toskania" przyciąga turystów

0

Majówka 2024 trwa. Jeśli nadal zastanawiasz się, gdzie spędzić ten długi weekend, warto wybrać się do regionu, które przeniesie nas w klimat włoskiej Toskanii. Takie miejsce znajduje się zaledwie 60 kilometrów od Krakowa - na Ponidziu. To niezwykły rejon, w którym można oderwać się od zgiełku, zrelaksować się wśród przyrody i podziwiać malownicze krajobrazy.

Możesz poczuć się jak we Włoszech. Polska "Toskania" przyciąga turystów
Możesz poczuć klimat włoskiej Toskanii w Polsce (Pixabay)

Marząc o relaksującym wypoczynku wśród malowniczych krajobrazów, przypominających włoską Toskanię, nie musimy wyjeżdżać poza granice Polski. Okazuje się, że nasz kraj obfituje w rejony, które mogą zaoferować nam podobne doznania.

Jednym z takich miejsc jest Ponidzie, malowniczy region położony w województwie świętokrzyskim, na terenie Niecki Nidziańskiej, otoczony pofałdowanymi polami i zielonymi pagórkami. To idealne miejsce na majówkę, zwłaszcza że wiosną prezentuje się ono wyjątkowo pięknie. Teren ten rozciąga się wzdłuż środkowej i dolnej Nidy, począwszy od Chęcin aż po Nowy Korczyn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Polska na weekend". Odwiedzamy Ponidzie - "polską Toskanię".

Podczas wizyty na Ponidziu, nie można przegapić Grodziska w Stradowie, uznawanego za najstarsze grodzisko w Polsce, którego początki sięgają VIII wieku. Usytuowane na wzgórzu, z którego widać malowniczy krajobraz pagórków.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Idealny kierunek na majówkowy wypad

Warto odwiedzić to miejsce zwłaszcza wiosną, gdyż kwitnące drzewa dodają mu niepowtarzalnego uroku. Dlatego majówka jest idealnym czasem na zwiedzanie tej okolicy. To właśnie w takie dni można w pełni docenić piękno tego regionu i cieszyć się niezapomnianymi widokami. Dodatkowo, jest to doskonałe miejsce do obserwacji zachodu słońca.

Polska Toskania pod Krakowem

Ponidzie to obszar, który stanowi doskonały przykład harmonijnego współżycia człowieka z naturą. Jest idealnym miejscem na wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Ponidzie zyskało miano "polskiej Toskanii", ponieważ, podobnie jak włoski region, ma on wiele zielonych wzgórz, pofałdowanych terenów. Te niezapomniane widoki ciągną się na przestrzeni wielu kilometrów, aż po horyzont.

Aby podziwiać najwięcej falujących pól, warto skierować się na południe Ponidzia, w okolice miejscowości Swoszowice, Krzyż lub Czarnocin. Tam, wzdłuż wąskich dróżek wśród pól, można spacerować i podziwiając krajobraz. Ponadto przy dobrej widoczności, z okolic Czarnocina można nawet dostrzec Tatry.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Ponidzie. Co zwiedzić?

Świętokrzyski region Ponidzie, przyciąga licznych odwiedzających z powodu swojego specyficznego mikroklimatu oraz dziewiczej przyrody, wolnej od wpływu przemysłu. Te wyjątkowe warunki stworzyły doskonałą przestrzeń dla rozwoju uzdrowisk.

Wśród najważniejszych miejscowości w regionie Ponidzia znajdują się: Busko-Zdrój, Pińczów, Nowy Korczyn oraz Jędrzejów. Nie można zapomnieć o roli, jaką odgrywa rzeka Nida, największa w regionie. W Ponidziu znajdziemy również trzy parki krajobrazowe.

Planując wypad na majówkę, warto rozważyć odwiedzenie również tych mniej znanych punktów, gdzie można poczuć autentyczną harmonię z naturą, z dala od zgiełku turystów. Wśród nich znajdują się takie perełki jak Ogród na Rozstajach, Dolina Nidy czy przejażdżka Ciuchcią Expres Ponidzie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić