Atakuje nocą. Rujnuje wątrobę, a ty nawet o tym nie wiesz

4

Wątroba odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, dlatego warto codziennie o nią dbać. Nie tylko niewłaściwa dieta i regularne sięganie po alkohol zaburza jej prawidłową pracę. Sprawdź, co jeszcze może wpłynąć negatywnie na prawidłowe działanie tego narządu.

Co niszczy wątroba?
Co niszczy wątroba?

Co szkodzi wątrobie?

Wątroba nie boli? Nic bardziej mylnego. Jeśli tuż przed snem leżąc w łóżku odczuwasz kolkę w prawym boku, to może być sygnał, że narząd choruje. Ponadto pojawia się niestrawność, wzdęcia, nudności, wymioty, zmęczenie, apatia, zaburzenie wątroby, nadmierna senność. Dlaczego wątroba choruje?

Zażywanie niektórych leków może osłabić pracę wątroby. Dotyczy to m.in. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Przed rozpoczęciem leczenia za pomocą tego rodzaju medykamentów należy wykonać badania wątroby, a w trakcie terapii powinno się kontrolować na bieżąco jej stan.

Suplementy diety zawierające witaminę A, pomagają wzmocnić nasze włosy, paznokcie i poprawić jędrność naszej skóry. Należy jednak pamiętać, że nadmiar witaminy A kumuluje się w wątrobie i może być dla niej toksyczny. Żeby uzupełnić zawartość witaminy A, nie szkodząc jednocześnie wątrobie, najlepiej włączyć do codziennego jadłospisu takie produkty jak ryby, jajka, śliwki, szpinak czy morele.

Nie od dzisiaj wiadomo, że częste picie alkoholu w dużych ilościach podnosi ryzyko marskości i raka wątroby. Nadwaga i otyłość również mogą zaszkodzić naszej wątrobie i prowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Tkanka tłuszczowa obciąża wątrobę, przez co upośledza pracę tego narządu.

Osoby borykające się z otyłością w trosce o swoje zdrowie powinny pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. W tym przypadku wystarczy zrzucić 10 proc. masy swojego ciała, żeby znacznie zmniejszyć insulinooporność i odtłuścić wątrobę. Jednak zbyt drastyczna utrata wagi może sprawić, że wątroba nie nadąży z procesami metabolicznymi, co może zaburzyć prawidłową pracę narządu. Według lekarzy i dietetyków najrozsądniej jest zrzucać maksymalnie 1-1,5 kg w ciągu tygodnia.

Kolejnym zagrożeniem dla jednego z najważniejszych organów w naszym organizmie jest wirus HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby. Tą niebezpieczną chorobą można się zarazić podczas stosunku płciowego i przez kontakt z zakażoną krwią. Dlatego należy unikać przypadkowego seksu bez prezerwatywy lub wykonywaniem tatuaży i zabiegów kosmetycznych z użyciem igieł w niehigienicznych warunkach. Jeżeli mieliśmy w przeszłości podobne doświadczenia, powinniśmy niezwłocznie zrobić badania pod kątem obecności HCV. Nie zaszkodzi również regularne sprawdzanie poziomu enzymów wątrobowych AST i ALT.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić