Kamil S. Sikora| 

"Cichy zabójca". To sygnał, że tętnice są zapchane

55

Osoby ze zbyt wysokim cholesterolem przez wiele lat mogą nie zauważyć u siebie żadnych charakterystycznych symptomów. Nie oznacza to, że organizm w żaden sposób nie informuje nas o zapchanych tętnicach. Dowiedz się, na jakie sygnały należy zwrócić szczególną uwagę.

"Cichy zabójca". To sygnał, że tętnice są zapchane
Odkładający się cholesterol LDL sprawia, że blaszek miażdżycy jest więcej - mogą dowadzić one do zawału serca oraz udaru mózgu (Getty Images, Getty Images)

Zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi jest potocznie nazywane przez lekarzy i dietetyków "cichym zabójcą", ponieważ przez długi czas nie daje o sobie znać. Dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są szczególnie narażone na rozwój miażdżycy i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Jak się okazuje, wystąpienie hipercholesterolemii nie zawsze jest uzależnione od naszego stylu życia. Wysoki cholesterol dotyczy nie tylko pacjentów, którzy niezdrowo się odżywiają, nie uprawiają sportu i nie stronią od używek, ale dotyka osoby również obciążone genetycznie.

- Na nadmiar cholesterolu w organizmie może wskazywać drętwienie nóg i stóp, które mogą oznaczać nieprawidłowy przepływ krwi i problemy z miażdżycą. Choć należy podkreślić, że miażdżyca, czyli stan zapalny naczyń powstaje już w wieku płodowym, więc normalne jest, że biegiem lat się powiększa. Odkładający się cholesterol LDL sprawia jednak, że tych blaszek miażdżycy jest więcej. W najgorszych przypadkach doprowadzają one do zawału serca oraz udaru mózgu, które nierzadko kończą się śmiercią - powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz dr Magdalena Krajewska.

Lekarze ostrzegają, że inne dolegliwości również mogą oznaczać zbyt wysoki cholesterol. Możemy do nich zaliczyć m.in.: bóle w klatce piersiowej, częste uczucie duszności, mdłości, przewlekłe zmęczenie, za wysokie ciśnienie krwi i uczucie chłodu pojawiające się w dolnych częściach ciała. Żadnych z wyżej wymienionych sygnałów nie można lekceważyć i jeśli się pojawią, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Żeby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych i obniżyć zbyt wysoki cholesterol należy przede wszystkim zrezygnować z żywności bogatej w tłuszcze trans i tłuszcze nasycone, ograniczyć picie alkoholu i rzucić palenie. Warto również pamiętać o regularnej aktywności fizycznej i zdrowej diecie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić