Detoks wątroby. Przyniesie ulgę, oczyści z toksyn

5

Wątroba pełni wiele istotnych dla naszego życia i zdrowia funkcji. W tym narządzie zachodzą m.in. procesy magazynowania, produkowania i uwalniania glukozy. Chora wątroba może przyczynić się do rozwoju schorzeń ze strony układu immunologicznego i krążenia, a także tych o podłożu metabolicznym. Jak należy ją regenerować?

Detoks wątroby. Przyniesie ulgę, oczyści z toksyn
(Getty Images)

Funkcja wątroby

Wątroba jest swego rodzaju podręcznym magazynem energii. Bierze też udział w gospodarce i trawieniu tłuszczów. To właśnie w tym organie zachodzą procesy przekształcania węglowodanów i białek w tłuszcze. Co więcej, wątroba neutralizuje też szkodliwe substancje takie jak alkohol.

Odstaw alkohol i złe tłuszcze

Zmiana diety, utrata zbędnych kilogramów i zdrowy styl życia pomogą zregenerować się wątrobie. Warto więc zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów i alkoholu, a do diety wprowadzić zielone warzywa, chude mięso i produkty z pełnego ziarna.
Warto jeść również jaja, ryby i rośliny strączkowe, które są źródłem choliny, wpływającej korzystnie na pracę wątroby.

Bardzo ważne jest też nawadnianie - w tym celu należy wypijać 2,5-3 l wody mineralizowanej dziennie. Warto przyjmować także witaminę E, która może stanowić klucz do wyleczenia stłuszczonej wątroby. Jest obecna w migdałach i orzechach laskowych, szpinaku, słodkich ziemniakach i ziarnach zbóż. Witaminę E zawierają też tłuste ryby.

Regularne ćwiczenia

Wyniki badań opublikowane w “Journal of Hepatology” wykazały, że treningi mają korzystny wpływ na stan zdrowia osób, które cierpią na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Najbardziej efektywne są regularne ćwiczenia. Należy dążyć do uprawiania sportu co najmniej przez 30 minut 5 dni w tygodniu.

Choroby wątroby

Schorzenia wątroby są związane z opornością na insulinę i chorobami serca. W ciężkich przypadkach stłuszczenie wątroby może doprowadzić do rozwoju marskości, co skutkuje nieodwracalnymi uszkodzeniami tego narządu. Dlatego też, aby uniknąć wszelkiego rodzaju schorzeń, warto wcielić w życie powyższe rady.

Zobacz też: Zapisy na szczepienia COVID-19 ruszyły. Seniorzy oburzeni. "Infolinia to fikcja literacka"

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić