Dramat Zofii Zborowskiej. Nie lekceważ tych objawów

6

Zofia Zborowska wyznała, że w ciąży walczyła ze złośliwym nowotworem. U aktorki wykryto czerniaka. Jakie są objawy i czego należy unikać, by uchronić się przed poważną chorobą skóry? Oto lista sygnałów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, by uniknąć czerniaka.

Dramat Zofii Zborowskiej. Nie lekceważ tych objawów
Zofia Zborowska miała czerniaka, nie lekceważ tych objawów (Getty Images, AKPA, BSIP, Niemiec)

Zofia Zborowska w rozmowie z Martyną Wojciechowską wyznała, że w ciąży miała nowotwór. Na szczęście lekarze zareagowali w porę. Zmiana została wycięta i dziś mama małej Nadziejki cieszy się zdrowiem. Teraz aktorka ostrzega i apeluje o regularne badania, by uniknąć nowotworu.

Czerniak to nowotwór złośliwy. Wywodzi się z melanocytów, są to komórki barwnikowe zawierające melaninę. Są odpowiedzialne m.in. za brązowienie skóry pod wpływem słońca. Najczęściej czerniak rozwija się przy znamionach i pieprzykach, których na naszym ciele nie brakuje. Rzadziej, ale również się to zdarza, czerniak występuje w niezmienionym miejscu.

Nie lekceważ zmian skórnych. Czerniak jest bardzo niebezpieczny, gdy nie wykryjemy go w odpowiednim momencie. Zbyt późno odkrytego czerniaka bardzo trudno się pozbyć, bo jest odporny na leczenie. Daje też szybkie przerzuty. Jak podaje Portal ABC Zdrowie, w Polsce rocznie choruje na niego ok. 2,5 tys. osób. Na świecie diagnozuje się ok. 130 tys. zachorowań rocznie.

Objawy czerniaka są bardzo różne, jednak wiele z nich powtarza się najczęściej. Zwykłe, zdrowe zmiany skórne mają kolor lekko brązowy lub różowy. Jeśli na skórze pojawiają się nowe zmiany lub obecne pieprzyki zmieniają kolor, to powód do niepokoju. Jeśli zauważymy u siebie te niepokojące objawy, bezzwłocznie należy udać się do lekarza:

  • czarne, czerwone, białe, niebieskie pieprzyki
  • brązowo-czarne pieprzyki
  • nowe zmiany skórne lub stare, które zmieniły wygląd
  • kształt zmian skórnych: płaski naciek, guzek lub owrzodzenie, barwy brunatnej, wiśniowej lub czarnej
  • swędzenie zmian
  • krwawienie zmian
  • otoczenie zmian skórnych czerwoną obwódką
  • nieregularny kształt pieprzyków, znamion

Przyczyny czerniaków są bardzo różne. Przede wszystkim wystawianie skóry na słońce, brak filtrów chroniących ją przed poparzeniami. Ponadto stosowanie samoopalaczy, czy oparzenia słoneczne, również te w dzieciństwie. Nowotwór skóry uwarunkowany może być także genetycznie.

Co robić, by uniknąć nowotworu skóry? Przede wszystkim przyglądać się skórze, badać regularnie zmiany i pieprzyki, uważać na pełne słońce i stosować krem z filtrem przez cały rok. Gdy zauważysz coś niepokojącego na swoim ciele, zgłoś się do dermatologa. Kluczem do wyleczenia tego nowotworu złośliwego jest wczesne jego wykrycie.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić