Druzgocące wyniki badań. Oto co zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

5

Dietetyczne napoje bezalkoholowe nie są wcale tak zdrowe, jak uważaliśmy do tej pory. Wyniki najnowszych badań, które przeprowadziła Światowa Organizacja Zdrowia, dowiodły, że ich regularne spożywanie znacznie podnosi ryzyko przedwczesnej śmierci.

Naukowcy wzięli pod lupę napoje dietetyczne
Naukowcy wzięli pod lupę napoje dietetyczne

Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zbadali wpływ napojów dietetycznych na naszą kondycję zdrowotną. Analizie został poddany sposób odżywiania 450 tys. mieszkańców Europy. Byli to obywatele 10 różnych państw Unii Europejskiej.

Z badań wynika, że osoby pijące codziennie co najmniej dwie szklanki dietetycznego napoju bezalkoholowego dziennie, w ciągu następnych 16 lat były bardziej narażone na przedwczesny zgon. Ryzyko wzrastało u nich aż o 26 proc. Z kolei u osób spożywających w ciągu dnia dwie szklanki lub więcej napojów bezalkoholowych zawierających cukier ryzyko wynosiło zaledwie 8 proc.

- Znaleźliśmy powiązanie pomiędzy piciem dietetycznych napojów a ryzykiem przedwczesnej śmierci. Uważamy, że ma to związek z tym, że powszechnie stosowane słodziki, takie jak aspartam i acesulfam potasu mogą przyczyniać się do rozwoju insulinooporności i cukrzycy - powiedział autor badań dr Neil Murphy.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania, żeby oszacować długoterminowe konsekwencje zdrowotne picia dietetycznych napojów. Dotychczas uważano, że konsumentami tego rodzaju produktów spożywczych są przede wszystkim osoby borykające się nadwagą, otyłością i cukrzycą. Z nowych badań globalnych WHO wynika, że prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci dotyczy także osób mających prawidłową wagę. Napoje dietetyczne zawierają mniej kalorii, mimo to ich spożywanie nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić