o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KAM
|
aktualizacja

Hamuje wchłanianie tłuszczu, wspomaga wątrobę. Należy parzyć przez 10 minut

2
Podziel się

Naukowcy postanowili porównać właściwości odchudzające czarnej i zielonej herbaty. Doszli do zaskakujących wniosków.

Czarna herbata również wykazuje właściwości odchudzające
Czarna herbata również wykazuje właściwości odchudzające (Getty Images)
bErYsEkB

Podczas ostatnich kilku lat naukowcy zajmowali się badaniem polifenoli zawartych w herbacie zielonej. Z ich wyników wiemy, że to właśnie herbata zielona jest zdrowsza i skuteczniejsza w procesie odchudzania. Dr Sussane Hennig postanowiła jednak, że wraz ze swoim zespołem przeprowadził badanie na myszach, pod kątem wpływu spożywania herbaty czarnej na zdrowie i spadek masy ciała.

Gryzonie zostały podzielone na cztery grupy i przez cztery tygodnie były karmione w różny sposób. Pierwsza grupa była na diecie z niską zawartością tłuszczu i wysoką cukru. Druga grupa miała dietę z wysoką zawartością tłuszczu i wysoką cukru. Trzecia grupa miała dietę z wysoką zawartością tłuszczu i wysoką cukru, z dodatkiem ekstraktu z zielonej herbaty. Ostatnia grupa myszy miała taką samą dietę jak trzecia grupa, ale zamiast zielonej herbaty gryzonie otrzymywały czarną.

bErYsEkD

Po zakończeniu eksperymentu waga zwierząt, które dostawały ekstrakt z zielonej lub czarnej herbaty była taka sama, co waga zwierząt na diecie o niskiej zawartości tłuszczu i cukru.

Następnym krokiem w tym badaniu było pobranie od myszy próbek wnętrzności oraz próbek wątroby, w celu sprawdzenia zawartości bakterii i ilości tłuszczów. W przypadku myszy, które otrzymywały ekstrakt zarówno z zielonej i czarnej herbaty w ich jelitach wykryto mniej bakterii związanych z otyłością, a więcej tych powiązanych z prawidłową wagą. Naukowcy odkryli również, że polifenole w czarnej herbacie stymulują rozwój bakterii, które wspierają prawidłową pracę wątroby.

''Nasze nowe odkrycia sugerują, że czarna herbata poprzez wyjątkowy mechanizm związany z mikroflorą jelitową, może również mieć swój udział w spadku wagi i zachowaniu zdrowia przez ludzi'' – powiedziała w jednym z wywiadów dr Henning.

bErYsEkJ

Warto wiedzieć, że najwięcej polifenoli znajdziemy w herbacie czarnej zaparzanej przez 10 min. To właśnie one odpowiadają za jej gorzki smak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErYsEle
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
Natalia
5 miesięcy temu
Swoją przygodę z odchudzaniem zaczęłam od picia zielonej herbaty i mineralnej cisowianki. Teraz doszły do tego ćwiczenia i zdrowa dieta. Pierwsze efekty są już zauważalne nie tylko przeze mnie, ale też przez znajomych :)
Marta
5 miesięcy temu
to straszne czytać o doświadczeniach na gryzoniach i zwierzętach!!! (...) o pobieraniu ich organów wewnętrznych! Ludzie jest XXI wiek i nadal tortury zwierząt! Nie starczy, że je zabijamy badal dla jedzenia?! Ukróćmy znęcanie się nad tymi gryzoniami i innymi!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić