Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|
aktualizacja

Lekarz ostrzega. 80 proc. pacjentów z marskością wątroby ma ten objaw

43
Podziel się:

Wygląd dłoni może nam bardzo dużo powiedzieć o naszej kondycji zdrowotnej. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na zmiany pojawiające się na paznokciach, które mogą być objawem rozwoju poważnej choroby. Dowiedz się, jakie symptomy powinny nas zaniepokoić.

Lekarz ostrzega. 80 proc. pacjentów z marskością wątroby ma ten objaw
Wygląd paznokci mogą dużo powiedzieć o kondycji wątroby, serca, nerek (Licencjodawca)

Brytyjski lekarz dr Richard Terry w 1954 roku opisał charakterystyczne zmiany pojawiające na paznokciach i doszedł do wniosku, że ten objaw bardzo często pojawia się u pacjentów z marskością wątroby. Zdaniem amerykańskich naukowców, u ok. 80 proc. osób dotkniętych tym schorzeniem można zauważyć paznokcie Terry'ego.

Są również one powszechnie uznawane za symptom przewlekłej zastoinowej niewydolności serca i przewlekłej niewydolności nerek. Mogą oznaczać także rozwój innych schorzeń, takich jak problemy z tarczycą, cukrzyca typu 2, ostre wirusowe zapalenie wątroby, HIV, bielactwo, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów czy nowotwór z przerzutami.

Jak rozpoznać paznokcie Terry'ego? Tego rodzaju zmiany chorobowe możemy rozpoznać po białej barwie i matowym zmętnieniu na łożysku paznokcia, natomiast brzeg dystalny pozostaje różowy. Jest to wąski pas o szerokości 0,5-3 mm. Najczęściej jej dobrze widoczny, chociaż jego granica może być nierówna. W niektórych przypadkach na palcach pojawiają się również bruzdy oraz lunule, czyli obłączki w kształcie półksiężyca występujące się u dołu paznokciach. Mogą być widoczne zarówno na wszystkich paznokciach, jak i tylko na niektórych. Najbardziej niepokojącą zmianą jest intensywna biała barwa paznokcia, który przypomina szlifowane szkło i bardzo wyraźnie widoczny ciemny pasek.

Pojawienie się wspomnianych zmian na paznokciach jest spowodowane przerostem tkanki i zanikiem naczyń krwionośnych w ich łożysku. Paznokcie Terry'ego to część naturalnego procesu starzenia się organizmu. Rozwój wcześniej wspomnianych schorzeń może przyspieszyć ten proces. Jeżeli zauważysz, że twoje paznokcie mają niezdrowy wygląd, lepiej udaj się do specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(43)
falubert
2 miesiące temu
Przychodzi facet do lekarza i mówi- panie doktorze wątroba mnie boli. A lekarz pyta - pije pan alkohol? Piję, ale nie pomaga.
Tfgs
2 miesiące temu
Chodzi o brodę?
pies go ........
2 miesiące temu
Boli mnie wątrobą więc byłem prywatnie u dr.gada że długie leczenie (250 zł wizyta) no to poszedłem do niego że skierowaniem na Przybyszewskiego (POZ)a tam już bez kasy nie widział problemu żadnego z wątrobą
Dsz
2 miesiące temu
Polska to ciężka język
Lunele🤣
2 miesiące temu
A co zwiastuje napisanie/ przedrukowanie/ takiego idiotyzmu ❓
akS
2 miesiące temu
Nie mogę ranić innych,"tak mi odpisano",więc kto jest tu szefem?
akS
2 miesiące temu
Jestem ciekawy kto zatwierdza takie artykuły do emisji?
Papa
2 miesiące temu
A co zwiastuje rzadki stolec?
Ferr
2 miesiące temu
Nie może napisac prosto ? Chodzi po prostu o to że są prawie całe białe z wyjątkiem małego różowego paska
zgaduj zgadul...
2 miesiące temu
Fachowy dziennikarz zamieściłby zdjęcia poglądowe. A tu pitu pitu...
henryk
2 miesiące temu
Fakt, tekst niezrozumiały , pisz normalnie człowieku
Kapujesz?
2 miesiące temu
Redaktorze Sikora - zmień zawód. Nie nadajesz się na redaktora. Twojego tekstu nie da się czytać, jest chaotyczny, niezrozumiały, nonszalancki. To nie pierwszy twój popis. Jesteś BEZUŻYTECZNYM redaktorem. Wbij to sobie do pojemnika!
ass
2 miesiące temu
Niezrozumiale napisane, oprócz tego brak zdjęcia.
Gen
2 miesiące temu
Nie moga zdjecia dodac???!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić