Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Półksiężyc to zawsze groźny objaw. Pojawia się nie tylko przy cukrzycy

10

Wygląd paznokci może powiedzieć wiele na temat naszego zdrowia. Gdy są kruche, rozdwajają się, nie chcą rosnąć - mogą informować o rozwoju poważnych schorzeń w organizmie. Lekarze apelują, aby szczególną uwagę zwrócić na objaw odklejenia się płytki paznokcia od łożyska. O czym może świadczyć?

Półksiężyc to zawsze groźny objaw. Pojawia się nie tylko przy cukrzycy
Onycholiza może przypominać półksiężyc. Pojawia się, gdy łożysko odkleja się od paznokcia (Licencjodawca, Irina Tiumentseva)

Onycholiza może rozwinąć się na skutek zbyt mocnego piłowania paznokci, ale nie tylko. Jest to problem niebezpieczny dla zdrowia, gdyż prowadzi do rozwoju stanu zapalnego i zakażenia przez to, że zwiększone zostaje ryzyko wniknięcia chorobotwórczych drobnoustrojów do naszego organizmu. Odklejenie się płytki paznokcia od łożyska może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp. Nie zawsze jednak onycholiza powstaje na skutek urazu mechanicznego, nieprawidłowo wykonanego manicure czy źle dopasowanego obuwia. W niektórych przypadkach może być objawem poważnej choroby.

Jakie rodzaje onycholizy wyróżniamy? Onycholiza polekowa rozwija się u pacjentów stosujących leki na łuszczycę, trądzik czy antybiotyki z grupy tetracyklin. Pierwotna to stan, za który odpowiadają silne preparaty kosmetyczne powstające na bazie formaldehydu, z kolei onycholiza wtórna pojawia się w przebiegu chorób tarczycy lub trzustki np. u pacjentów z cukrzycą.

Ale odklejanie się płytki paznokcia od łożyska może być też jednym z objawów łysienia plackowatego, wyprysku kontaktowego, łuszczycy, anemii czy niedoboru witamin. Ryzyko onycholizy zwiększają też predyspozycje genetyczne. Może również pojawić się w przebiegu grzybicy. Narażone są na nią również kobiety w ciąży oraz pacjenci onkologiczni stosujący chemioterapię.

Onycholiza powoduje charakterystyczną zmianę, która jest zauważalna w wyglądzie paznokci. Wygląda jak półksiężyc - pojawia się białe zabarwienie od krawędzi lub boków paznokcia, które przesuwa się i obejmuje do 1/3 obszaru całej płytki paznokciowej. Zabarwienie paznokcia może zmienić kolor – na szary, żółty, brązowy, a także czarny - w związku z tym, że w powstałej przestrzeni kumulują się zanieczyszczenia i wnikają chorobotwórcze drobnoustroje. Przy onycholizie pojawia się również charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, a chory odczuwa ból nawet podczas delikatnego dotyku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić