Mit na temat kleszczy obalony. Usunięcie nie wystarczy

159

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a pogoda w naszym kraju dopisuje, dlatego Polacy chcą korzystać ze słońca i wysokiej temperatury. Należy jednak pamiętać, że latem kleszcze nie śpią i są bardzo niebezpieczne. Co powinieneś wiedzieć na ich temat?

Mit na temat kleszczy obalony. Usunięcie nie wystarczy
Kleszcze są bardzo niebezpieczne (Pixabay)

W ostatnich dniach w Polsce utrzymuje się ciepła i słoneczna aura. Taka pogoda zachęca do spacerów. Polacy czują już wakacyjny klimat i planują urlopy, jednak często zapominają o niebezpieczeństwach, jakie na nich czyhają.

Jednym z zagrożeń bez wątpienia są kleszcze. Są one bardzo niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także psów i kotów. Przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, takich jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Ponieważ sezon na kleszcze trwa, ruszyła kolejna edycja kampanii edukacyjnej "Nie igraj z kleszczem". Ma ona na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożenia, jakie stanowi Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Jest skierowana do osób, które w okresie wiosenno-letnim prowadzą aktywności na łonie natury (także w obrębie miast) i są przez to narażone na ukłucia przez kleszcze.

Mit na temat kleszczy obalony. Szybkie usunięcie go nie wystarczy

Autorzy kampanii udostępnili film, w którym obalili jeden z popularnych mitów na temat kleszczy. Odpowiedzieli na pytanie, czy to prawda, że "wystarczy szybko usunąć kleszcza, aby ustrzec się przed wszystkimi przenoszonymi przez niego chorobami".

Okazuje się, że szybkie usunięcie kleszcza chroni przed zachorowaniem na boreliozę. Nie wystarczy jednak, by uniknąć przeniesienia wirusa kleszczowego zapalenia mózgu z kleszcza na człowieka.

Zobacz także: Jakie mogą być objawy boreliozy? Dr Michał Sutkowski przypomina

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić