Na paznokciu miała czarny znak. Kosmetyczka uratowała jej życie

40

Znana manikiurzystka z USA, Jean Skinner zaobserwowała dziwną zmianę na paznokciu swojej klientki. Jak się okazało ta ciemna, podłużna skaza na płytce paznokcia była symptomem rzadkiego typu nowotworu.

Objaw czerniaka na paznokciu
Objaw czerniaka na paznokciu (Facebook)

Skaza na paznokciach może oznaczać rozwój czerniaka

Jean Skinner podczas wywiadu dla News.com opowiedziała historię jednej ze swoich klientek. Kiedy manikiurzystka zobaczyła paznokcie kobiety, jej uwagę od razu przykuł czarny pasek na paznokciu kciuka. Ta zmiana wydała się jej podejrzana i poleciła kobiecie jak najszybciej udać się do lekarza. Znak na paznokciu okazał się objawem czerniaka. Jean udostępniła na Facebooku zdjęcie płytki paznokcia swojej klientki jako ostrzeżenie dla osób, u których również pojawiły się nienaturalne zmiany na paznokciach.

Niestety nowotwór rozprzestrzenił się również na węzły chłonne, a lekarze nie mają dla kobiety dobrych wieści. Kosmetyczka apeluje o uważne obserwowanie swoich paznokci i nie lekceważenie żadnych zmian ich wyglądzie.

"Każda najdrobniejsza zmiana nie powinna być zlekceważona. Pamiętajmy, by obserwować paznokcie również starszych osób. Ci, ze względu na wiek, mogą wielu zmian nie zauważyć. Wczesna diagnoza może uratować komuś życie” - ostrzega Jean Skinner.

Czerniak atakujący płytkę paznokcia to bardzo rzadki rodzaj raka. Tego rodzaju skaza pojawia się zazwyczaj na kciuku lub na dużym palcu stopy. Symptomy tej choroby są często nieoczywiste i wiele osób je bagatelizuje.

Objaw czerniaka to na początku mała plamka, którą można pomylić z krwiakiem. Ta skaza różni się od krwiaka tym, że nie przemieszcza się wraz ze wzrostem paznokcia i zazwyczaj nie zmienia swojej barwy. Najczęściej tego typu zmianie nie towarzyszy żaden ból.

W celu postawienia diagnozy należy poddać się testom mikologicznym. Jeżeli to badanie nie wykaże w zmianie obecności grzybów, należy skonsultować się z onkologiem, który może zlecić badanie histopatologiczne i zdobienie zdjęcia paznokcia.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić