Nie pij przed wyjściem na dwór. Może powodować bolesne pęcherze

0

Spożywanie ziół fotouczulających sprawia, że nasz organizm jest bardziej wrażliwy na ekspozycję na promienie słoneczne. Sprawdź, które zioła posiadają te właściwości. Uważaj na nie - szczególnie podczas upałów.

Nie pij przed wyjściem na dwór. Może powodować bolesne pęcherze
(Getty Images)

Unikaj ziół fotouczulających podczas opalania

Osoby regularnie pijące herbaty czy napary z niektórych ziół, powinny unikać nadmiernej ilości promieni słonecznych i zastosować dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV.

Dotyczy to ziół mających właściwości fotouczulające, na które powinniśmy uważać, jeżeli planujemy uzyskać piękną opaleniznę w okresie wakacyjnym. Zażywanie ich w upalne dni może powodować reakcje skórne przypominające oparzenie słoneczne takie jak zaczerwienie, pieczenie, a nawet pojawienie się bolesnych pęcherzy.

Do tych roślin możemy zaliczyć dziurawiec, który zawiera hiperycynę. Jeżeli spożywasz regularnie preparaty z dodatkiem dziurawca, to podczas opalania posmaruj skórę kremem z wysokim filtrem.

Arcydzięgel, ruta i aminek zwyczajny to zioła zawierające furanokumarynę, która wykazuje właściwości fototoksyczne i fotouczulające. Ta substancja jest obecna również w marchwi, selerze, koprze i pietruszce.

Rumianek, arnika i nagietek to także zioła, które mogą zwiększyć wrażliwość naszej skóry na słońce. Rośliny swoje właściwości uczulające zawdzięczają zawartych w nich seskwiterpenom laktonowym. Poza tym te substancje są obecne w słoneczniku, sałacie, wrotyczu, cykorii i nawłoci.

Czasem zdarzają się przypadki, że również stosowanie suplementów zawierających skrzyp polny powoduje nadwrażliwość skóry na promienie słoneczne.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić