Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Niszczy serce, mózg, stawy. Jedyny objaw może pojawić się na twarzy

7

Mówi się, że ta przewlekła choroba autoimmunologiczna to wielki mistyfikator, ponieważ jej objawy mogą skutecznie imitować inne schorzenia, przez to właściwa diagnoza przychodzi bardzo późno. Dowiedz się, jak symptomy mogą wskazywać na toczeń.

Niszczy serce, mózg, stawy. Jedyny objaw może pojawić się na twarzy
Gdy zauważysz je na twarzy, biegiem do lekarza. To może być toczeń (Licencjodawca, Claude Dagenais/Two Humans)

Tajemnicza choroba o nieznanym podłożu

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE – systemic lupus erythematosus) to choroba autoagresywna, w której organizm zaczyna atakować sam siebie. Układ odpornościowy nie potrafi odróżnić czynników szkodliwych od pozytywnych i przez co atakuje zdrowe komórki. To z kolei prowadzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, który powoli wyniszcza całe ciało.

Należy pamiętać, że im szybciej zostanie wykryta choroba, tym łatwiej i skuteczniej można ją wyleczyć. Niestety, objawy, które powoduje ta choroba immunologiczna, nie są charakterystyczne. Co więcej, łatwo je pomylić z innymi schorzeniami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Objawy tocznia

Do tej pory nie udało się dokładnie ustalić głównej przyczyny, która prowadzi do rozwoju tocznia, ale eksperci uważają, że niezwykle istotne są czynniki genetyczne, hormonalne czy środowiskowe. Chorobę częściej rozpoznaje się wśród kobiet w okresie rozrodczym.

Mało charakterystyczne objawy

Toczeń przez lata może rozwijać się w ukryciu. Postawienie szybkiej i trafnej diagnozy utrudniają też objawy, które daje choroba. W tym czasie wyniszcza skórę, serce, mózg, nerki i stawy. Choroba atakuje nie tylko układ nerwowy czy sercowo-naczyniowy, ale również układ pokarmowy. W przypadku nerek może doprowadzić do niewydolności tego narządu, a w konsekwencji konieczności przeszczepu czy dializowania.

Jakie objawy daje toczeń? Najczęściej pojawiają się na skórze. Jednym z nich może być owrzodzenie nosa. To często również jeden z pierwszych symptomów. Do tego dochodzi złe samopoczucie, osłabienie, wypadanie włosów, gorączka, przewlekłe zmęczenie, brak apetytu oraz nagła utrata wagi.

Chorzy wykazują także nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Wówczas u pacjenta z toczniem na skórze, która jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, pojawiają się owrzodzenia oraz wysypka. Najczęściej obejmuje ona twarz i przybiera charakterystyczny kształt motyla, gdyż atakuje policzki i nos.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić