Polskie sanatoria tylko dla mięsożerców. Wytłumaczenie szokuje

9

Wegetarianizm jak religia, czyli osobista sprawa pacjenta, w którą nie wtrąca się ośrodek? Tak dietę roślinną postrzegają sanatoria i każą dopłacać z własnej kieszeni za każdy dzień pobytu pacjentom rezygnującym z jedzenia mięsa.

Polskie sanatoria tylko dla mięsożerców. Wytłumaczenie szokuje
Dieta w sanatorium tylko z mięsem. Za inne trzeba dopłacić (Adobe Stock, Photographee.eu)

Pobyt w sanatorium to ważny element rehabilitacji u osób starszych, ale też często jedyna opcja wczasów, na jaką mogą pozwolić sobie polscy emeryci i emerytki.

Dlatego opłacane przez NFZ turnusy cieszą się ogromną popularnością i oczekiwanie na nie często trwa wiele miesięcy, a lista chętnych jest niebywale długa.

Wydawać by się mogło, ze pacjentom przebywającym w sanatoriach podczas rekonwalescencji przysługuje też zdrowa, dostosowana do potrzeb dieta. Jak wygląda to w przypadku diet roślinnych? Postanowili sprawdzić dziennikarze Gazety Wyborczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rezygnujesz z mięsa? Takie mogą być efekty

Okazuje się, że ośrodka, w którym dla kuracjuszy byłaby dostępna dieta wegetariańska w Polsce, zwyczajnie nie ma. W niektórych za wybór bezmięsnych posiłków pacjenci muszą sami dopłacać, średnio 25 złotych za dzień pobytu.

Ale zdarzają się też zaskakujące interpretacje, Gazeta Wyborcza przytacza wpis zamieszczony na stronie jednego z sanatoriów:

Wg NFZ diety pacjentów ze względu na światopogląd, religie (dieta wegańska, wegetariańska) są prywatną sprawą pacjenta i nie mają prawa mieć wpływu na żywienie zbiorowe przez sanatorium".

Zdarza się, że pacjenci są wprost przestrzegani przed dietą roślinną. Ośrodki piszą wprost, że "nieprawidłowe żywienie może doprowadzić do anemii", a dieta wegańska opatrzona jest ostrzeżeniem mówiącym o tym, że: "nieumiejętne i samodzielne komponowanie posiłków może doprowadzić do depresji, krzywicy, anemii, osteoporozy i zaburzeń gospodarki hormonalnej".

W niektórych taki rodzaj diety niezawierający żadnych odzwierzęcych produktów przysługuje jedynie za okazaniem zaświadczenia lekarskiego w przypadku rzadkiej choroby genetycznej lub fenyloketonurii oraz nietolerancji na białko mięsa.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić