aktualizacja 

Szybki test na inteligencję. Sprawdź się!

23

Testy na inteligencje zajmują sporo czasu i zazwyczaj są skomplikowane i złożone. Ten jest jednak inny. Odpowiedz na trzy szybkie pytania i sprawdź, czy jesteś jednym z najinteligentniejszych ludzi w kraju. Uwaga - wielu Polaków nie poradziło sobie z szybkim testem na inteligencje

Szybki test na inteligencję. Sprawdź się!
(Getty Images)
Test na IQ. Odpowiedzi na pytania znajdziesz na końcu artykułu

Pierwsze pytanie

Pierwsza zagadka wydaje się łatwa. Jeżeli masz problemy z liczeniem w pamięci przygotuj długopis i kartkę. Prawidłowej odpowiedzi powinieneś udzielić maksymalnie w kilka minut.

"Jeśli 5 maszyn w ciągu 5 minut produkuje 5 urządzeń, to ile czasu zajmie 100 maszynom zrobienie 100 urządzeń?"

Drugie pytanie

To pytanie sprawdza zarówno umiejętności liczenia, jak i zdolność logicznego myślenia. Przemyśl swoją odpowiedź, bo wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać.,

"Na stawie rozrasta się kępa lilii wodnych. Codziennie kępa staje się dwukrotnie większa. Jeśli zarośnięcie całego stawu zajmie liliom 48 dni, to ile dni potrzeba, żeby zarosły połowę stawu?”

Trzecie pytanie

Ostatnia zagadka to zadanie matematyczne na poziomie podstawówki. Jednak wiele osób ma problem z jej rozwiązaniem.

"Ołówek i pióro razem kosztują 1,10 zł. Pióro jest o 1 zł droższe od ołówka. Ile kosztuje ołówek?

Pytania do "Cognitive Reflection Test" czyli "Testu Świadomego Myślenia" ułożył amerykański psycholog Shane Friderick w 2005 r. Chciał sprawdzić, czy ludzie mają zdolność do głębszej refleksji. Każde z trzech pytań sugeruje odpowiedź, która jest błędna, jednak po dłuższym zastanowieniu na myśl nasuwa się zupełnie inne rozwiązanie.

Poprawne odpowiedzi

Pierwsze pytanie

5 maszyn w ciągu 5 minut produkuje 5 urządzeń. Wniosek jest prosty. Proces technologiczny wyprodukowania jednego urządzenia przez jedną maszynę trwa pięć minut. Analogicznie - 100 maszyn wyprodukuje 100 urządzeń również w pięć minut.

Drugie pytanie

Jeżeli 48. dnia staw był zarośnięty w całości, to dzień wcześniej musiał być zarośnięty do połowy, zakładając, że ilość lilii zwiększa się dwukrotnie każdego dnia.

Trzecie pytanie

Przyjmijmy ,że x to ołówek, a y to pióro i szukaną wartością jest x. Pióro jest droższe od ołówka o złotówkę, a razem kosztują 1,10 zł. Według obliczeń ołówek kosztuje 5 groszy.

Test IQ w Polsce

Według agencji badawczej TNS Polska, tylko 6 procent Polaków rozwiązało test bezbłędnie. Są to dane z 2014 roku.

A Tobie jak poszło na teście?

Autor: KAS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić