o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGG
|

Trzustka choruje po cichu. Gdy zobaczysz te objawy, może być za późno

17
Podziel się

Przewlekłe zapalenie trzustki to jedna z poważniejszych chorób. Pierwsze objawy często są mylone z innymi schorzeniami, jednak nie należy ich bagatelizować. Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki i jak rozpoznać jej pierwsze symptomy?

Trzustka choruje po cichu. Gdy zobaczysz te objawy, może być za późno
(Getty Images)
bEizCmtN

Przyczyny zapalenia trzustki

Trzustka to gruczoł dokrewny, który produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi oraz gruczoł trawienny, który dostarcza do jelita składniki pożywienia. Uszkodzenie trzustki może prowadzić do niedożywiania organizmu, a także do cukrzycy.

Przewlekłe zapalenie trzustki może mieć swoją przyczynę w powikłaniach po ostrym zapaleniu trzustki. Najczęściej jednak przyczyną tej choroby jest nadużywanie alkoholu. Zachorować na przewlekłe zapalenie trzustki mogą również osoby cierpiące na kamicę żółciową lub mukowiscydozę. W miarę zwiększenia uszkodzeń trzustki, organ ten nie wydziela odpowiedniej ilości hormonów i enzymów.

bEizCmtP

Nadużywanie alkoholu kojarzy nam się z wypijaniem dużej ilości tego trunku każdego dnia. Tymczasem, według badań, wystarczy wypić jedno piwo dziennie lub 100 ml wina, aby trzustka po pewnym czasie przestała prawidłowo pracować.

Objawy wskazujące na chorą trzustkę

Niestety, dopiero bardzo poważne uszkodzenie trzustki daje widoczne objawy. Osoby, u których trzustka choruje i przestaje spełniać swoją podstawową rolę, pojawia się brak apetytu, spadek wagi, ciągłe wzdęcia, biegunka. Kiedy przewlekłe zapalenie trzustki się zaostrza, chory może się skarżyć na bóle brzucha, które promieniują aż do pleców.

Chcąc wykluczyć zachorowanie na przewlekłe zapalenie trzustki, warto wykonać badanie krwi. Dzięki niemu możemy sprawdzić poziom leukocytów oraz enzymów amylazy we krwi. Jeżeli poziom przekracza normy, należy wykonać kolejne, bardziej szczegółowe, badania. Badania te to wykonanie USG jamy brzusznej lub RTG.

bEizCmtV

Przydatna może okazać się również tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy endosonografia endoskopowa.

Leczenie

Przewlekłe zapalenie trzustki można leczyć farmakologicznie. Niekiedy często wymagana jest operacja. W przebiegu choroby istotne znaczenie ma również dieta. Powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa, gdyż uszkodzona trzustka nie może w pełni trawić tłuszczów. Zaleca się spożywanie kaszy, odtłuszczonego mleka, chudego mięsa, ryb, czerstwego pieczywa. Można także pić soki warzywne i owocowe.

Leczenie farmakologiczne w przewlekłym zapaleniu trzustki polega na zastosowaniu preparatów zawierających enzymy trzustkowe. Dzięki nim zmniejsza się ciśnienie w przewodach trzustkowych, a także zapobiega niewydolności tego organu. Najczęściej w przewlekłym zapaleniu trzustki stosuje się również leki przeciwbólowe. Jeżeli dojdzie do powikłań i w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki lekarz wykryje cukrzycę, do leczenia farmakologicznego prób doustnie podawanych enzymów, włącza się również podawanie insuliny.

bEizCmtW

Niestety przewlekłe zapalenie trzustki nie może być w pełni wyleczone. Uszkodzone komórki trzustki nie są możliwe do odtworzenia. Leczenie polega na zwalczaniu objawów choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEizCmuq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Zbiórka na op...
3 miesiące temu
Ta zbiórka powstała, żeby uratować moje życie – tylko i wyłącznie po to! Mam 20 lat i tykającą w głowie bombę. Naczyniak umiejscowiony w pniu mózgu przekrwawił, a każdy wylew z niego do pnia mózgu to śmiertelne niebezpieczeństwo. Lekarze w Polsce nie podejmą się operacji, ponieważ ich zdaniem może ona przynieść więcej strat, niż zysków. Zupełnie inne zdanie prezentuje International Neuroscience Institute w Niemczech. Chcąc żyć bezpiecznie, bez codziennego lęku o własne życie, pozostaje mi operacja za granicą, u światowej sławy neurochirurga, który tak trudnymi przypadkami zajmuje się codziennie. Jak tylko będę w stanie zapłacić za operację, klinika od razu wyznaczy termin! Prawda jest okrutna, walczę z całych sił, ale bez Waszego wsparcia przegram. Operacji na otwartym mózgu nie da się nazwać inaczej niż bitwą o życie. Bez waszego wsparcia nie będę w stanie nawet jej podjąć. Bądźcie ze mną, dajcie mi szansę. To moja jedyna nadzieja! Każda złotówka się liczy! Nr konta: 85 1160 2202 0000 0003 9124 8095 Dziękuję, Mateusz
jadzia
3 miesiące temu
A gdzie to teraz leczyć?
sędzia DRED
3 miesiące temu
A to są inne choroby niż COVID ?
bEizCmur
Jprdl
3 miesiące temu
Czy ktoś wam każe stosować się do uwag w artykule? Po uja te durne komentarze?
stanek
3 miesiące temu
Mój kolega Zbyszek pochował dwie zony które zmarły na trzustke a on pije równo i codziennie i nic mu nie dolega tylko kac na drugi dzień i na brak zdrowia i pieniędzy nie narzeka. A może by tak wziąść się za to co nam sprzedają w artykułach spożywczych ale to jest rola sanepidu ale oni są od korona i to ich nie interesuje . Dużo zdrowia przy tej służbie zdrowia .Pozdrawiam
Anna
3 miesiące temu
GENETYKA TEŻ MA WPŁYW NIE MÓWIĄC O STRESIE I POŚPIECHU W JAKIM ŻYJEMY
1,2,3 teraz i...
3 miesiące temu
Moja mama wogóle nie nie piła alkoholu, miała natomiast złą przemianę materii ból brzucha 6 dni w szpitalu i po człowieku
pawel
3 miesiące temu
a jest lekarstwo na raka trzustki ? jest !!! - trzeba częściej jeździć nad morze ...
statystyczny
3 miesiące temu
"Niekiedy często wymagana jest operacja" , Wy tak na poważnie?
Alfred
3 miesiące temu
Każdego to czeka nikt nie uciekł przed śmiercią jeszcze swoje 74 długie pożył jak mój tato. Tez tyle miał aż kovid mu dał radę. Spoczywaj w pokoju.
Sulisław
3 miesiące temu
Szklanka mleka dziennie to o 50proc zwiększone ryzyko raka piersi lub prostaty.
Caban
3 miesiące temu
Ja czytać, że krople walerianowe też robią trzustkę kaput.
Greg
3 miesiące temu
Każdy cwaniak gdy pije, pali, ćpa itp. i wtedy twierdzi, że nic mu nie jest. To jego sprawa. A później, jak jest zbyt późno to płacz i skamlanie. Szanujcie zdrowie. I nie cwaniakujcie.
bEizCmuj
potobut
3 miesiące temu
Prawicowe polskie Krajno wie co mówi?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić