Uważaj. Borelioza daje objawy, których żaden lekarz może nie rozpoznać

10

Borelioza to poważna choroba, którą przenoszą kleszcze. Ugryzienia pajęczaka możemy nie zauważyć, a przewlekła borelioza może objawiać się w nieoczywisty sposób. Sprawdź, na jakie symptomy powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Objawy boreliozy mogą być mylące
Objawy boreliozy mogą być mylące (Getty Images)

Jak rozpoznać objawy przewlekłej boreliozy?

Objawy boreliozy mogą być związane z układem nerwowym. Jeśli mamy problemy z pamięcią, zły nastrój lub odczuwamy zmiany w naszej osobowości to być może nasz organizm zaatakowały krętki boreliozy. Innymi symptomami tego niebezpiecznego schorzenia są zawroty głowy, drżenie rąk, sztywnienie lub niedowład karku. Tego typu objawy mogą świadczyć o zmęczeniu i być spowodowanym codziennym stresem, więc wiele osób je lekceważy. Jeżeli nie ustępują, na wszelki wypadek lepiej zrobić odpowiednie badania.

Przewlekła borelioza często objawia się rumieniem wędrującym. Na tą zmianę skórną możemy nie zwrócić uwagi, ponieważ rumień znika po jakimś czasie. Przy boreliozie występują także bóle stawów i mięśni, więc łatwo można ją pomylić z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Przewlekła borelioza wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Zdarza się, że wpływa negatywnie na narządy wzroku i powoduje problemy ze wzrokiem. To samo tyczy się narządów słuchu. Osoby chore na boreliozę mogą słyszeć szumy i piski w uszach oraz odczuwać nadwrażliwość na dźwięki.

Zobacz także: Jak usunąć kleszcza?

Przewlekłą boreliozę trudno zdiagnozować, ponieważ podstawowe badania wykrywają tylko przeciwciała, które nie każdy organizm wytwarza. Leczenie tej choroby powinniśmy ustalić z lekarzem, który specjalizuję się w leczeniu boreliozy.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić