Wampiry energetyczne. To dlatego ciągle jesteś zmęczony

77

Zdarza się tak, że tuż po jedzeniu czujemy się zmęczeni. Dlaczego niektóre posiłki działają na nas usypiająco?

Biały chleb może powodować zmęczenie
Biały chleb może powodować zmęczenie (Getty Images)

Produkty spożywcze, które odbierają energię

Jednym z produktów spożywczych powodujących zmęczenie jest białe pieczywo. Węglowodany obecne w chlebie lub w bułkach dostarczają do krwiobiegu cukier i powodują wydzielanie insuliny, co powoduje wyrzut serotoniny. Ten związek chemiczny to hormon szczęścia, który sprawia, że stajemy się zrelaksowani i senni.

Jedzenie czekolady lub innych artykułów zawierających cukier pobudza wydzielanie tryptofanu. Kiedy ta substancja trafi do mózgu, zmienia się serotoninę. Spożywanie dużej ilości słodkich przekąsek w ciągu dnia może powodować spadek energii i uczucie senności.

Migdały zawierają wiele składników, dzięki którym łatwiej jest zasnąć. Poza tryptofanem, owoce migdałowca zawierają magnez zapewniający mocny sen. W migdałach znajdziemy również wapń, który reguluje poziom cukru we krwi, a także dba o prawidłowe działanie naszego zegara biologicznego. Zawarta w migdałach niacyna działa uspokajająco.

Zajadanie się potrawami z makaronu może powodować senność i zmęczenie. Ale makaron zjedzony przed snem niekiedy jest przyczyną wzdęć i bólów żołądka.

Banany także zawierają tryptofan, który poprawia nastrój i sen. Poza tym te smaczne owoce mają w swoim składzie magnez i potas działające relaksująco.

Czereśnie są bogatym źródłem melatoniny. Jest to hormon snu dbający o prawidłowe zasypianie. Niestety zjedzenie czereśni w ciągu dnia sprawi, że będziemy mieli ochotę uciąć sobie drzemkę.

Wbrew pozorom, sałata również wpływa na uczucie senności ze względu na zawartość lacturcarium. Jest to mleczny płyn wydzielany przez pędy warzywne. Ma on właściwości przeciwbólowe i uspokajające.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić