Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Zakazany podczas upałów. Wykańcza mózg, wątrobę, nerki, serce

115

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Kalendarzowe lato dopiero przed nami, więc upalnych dni będzie przebywać. W gorącym okresie wielu z nas, szukając ochłody, sięga po mocno zmrożone napoje. Okazuje się, że to błąd.

Zakazany podczas upałów. Wykańcza mózg, wątrobę, nerki, serce
Zimne napoje podczas upałów? Nie popełniaj tego błędu (123 RF)

Dobiegający końca długi weekend w Polsce stał pod znakiem upałów. W większości kraju termometry pokazywały nieco ponad 30 st. C, a w słońcu temperatury były jeszcze wyższe. Najgorętszy okres ciągle jednak przed nami, bo kalendarzowe lato rozpocznie się dopiero w przyszłym tygodniu.

Przy wysokich temperaturach bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Nie liczy się tylko ilość wypijanych napojów, ale też ich jakość. Jednym z podstawowych błędów jest sięganie po mocno schłodzone płyny.

Zimne napoje podczas upałów? Nie popełniaj tego błędu

Latem wielu z nas wkłada napoje do lodówki, aby później mieć do dyspozycji schłodzony trunek. Inni szykują specjalnie kostki lodu, które następnie wrzucają do szklanki z ulubionym płynem. Nie jest to jednak odpowiednia strategia.

Okazuje się, że lodowate napoje tylko chwilowo chłodzą organizm, który doznaje złudzenia. Następnie ciało reaguje w sposób odmienny - zaczynają się procesy, które mają za zadanie nas ogrzać. Dlatego, choć brzmi to paradoksalnie, latem lepiej sięgać po ciepłą herbatę niż oranżadę z kostkami lodu.

Co ważne, zbyt zimne napoje mogą też doprowadzić do szoku termicznego. Nagłe wypicie szklanki lodowatej wody może doprowadzić do kłującego bólu zatok. Jeśli przesadzimy z zimnymi płynami w okresie letnim, to organizm może zareagować krwotokiem z nosa, zwężeniem naczyń krwionośnych, a nawet zaburzeniami rytmu serca.

Zbagatelizowanie niektórych objawów może doprowadzić też do zawału, a nawet śmierci.

Niewskazane w upalne dni jest też picie alkoholu. Wynika to z faktu, że ma on negatywny wpływ na pracę serca i układu krążenia. Szczególną uwagę na to powinny zwracać osoby chorujące na nadciśnienie, miażdżycę i inne choroby układu krążenia.

Picie alkoholu w upalne dni może też prowadzić do skoków ciśnienia krwi czy zaburzeń rytmu serca. Ryzykowne jest też odwodnienie, bo może doprowadzić nawet do śmierci.

Zobacz także: Lubelskie: wjechał w rozpędzony pociąg na przejeździe kolejowym. W rozbitym BMW były narkotyki
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić