Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Naukowcy wskazali najlepiej nawadniający napój. Woda dopiero na 10 miejscu

608

Chociaż mogłoby się wydawać, że to woda wiedzie prym wśród najlepiej nawadniających napojów, to najnowsze badanie szkockich naukowców zdecydowanie temu przeczy. W rankingu badaczy woda niegazowana znajduje się dopiero na dziesiątym miejscu.

Naukowcy wskazali najlepiej nawadniający napój. Woda dopiero na 10 miejscu
To mleko nawadnia lepiej niż woda (Getty Images, Jim Bastardo)

Naukowcy z Uniwersytetu St. Andrews wyniki swoich zaskakujących badań opublikowali na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition". Wynika z nich, że to nie woda jest najlepiej nawadniającym napojem, który możemy wybrać.

Badacze uważają, że gdy organizm potrzebuje solidnego nawodnienia, to zdecydowanie lepszym wyborem będą napoje, w których składzie znajdziemy odrobinę cukru, białka czy tłuszczu. Naukowcy podkreślają też, jak ważny jest nie tylko skład danego napoju, ale i jego objętość.

Biorąc pod uwagę 13 popularnych napojów, badacze ze Szkocji sprawdzili, w jaki sposób będą one wpływać na nawodnienie organizmu człowieka w ciągu czterech godzin od ich wypicia.

Wyniki ich badań mogą być dla wielu sporym zaskoczeniem, gdyż na pierwszym miejscu wcale nie znalazła się woda, a odtłuszczone mleko. To dzięki zawartości takich elementów jak sód, białko, laktoza i tłuszcz, organizm pozostaje nawodniony przez dłuższy czas. Jak wygląda ranking szkockich naukowców?

Najlepiej nawadniające napoje:

- odtłuszczone mleko,

- preparaty nawadniające stosowane m.in. przy biegunkach,

- mleko pełnotłuste,

- coca-cola,

- coca-cola dietetyczna,

- zimna herbata,

- gorąca herbata,

- izotoniki,

- woda niegazowana,

- woda gazowana,

- piwo jasne,

- kawa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić