Zapycha tętnice cholesterolem. Wyniszcza jelita, serce i mózg

4

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na stosowanie diety wegańskiej i wegetariańskiej. Nie tylko ze względów etycznych, ale i zdrowotnych. Najnowsze badania wskazują, że jedzenie mięsa w nadmiarze nie tylko wpływa na pracę jelit i mózgu, ale także zwiększa ryzyko chorób serca.

Jedzenie mięsa może osłabić pracę serca
Jedzenie mięsa może osłabić pracę serca (Getty Images)

Jedzenie mięsa zwiększa ryzyko chorób serca

Dr Stanley Hazen z kliniki w Cleveland wraz z grupą naukowców przeprowadzili badanie, z którego wynika, że wysokie spożycie mięsa nie tylko wpływa negatywnie na funkcjonowanie nerek i zwiększa ryzyko rozwoju raka jelit.

Dr Hazen wyjaśnia, że stoi za tym N-tlenek trimetyloaminy (TMAO) powstający w procesie trawienia, który może przyczyniać się do zwiększenia krzepliwości krwi. To czynnik wpływający na powstawania udaru mózgu czy zawału serca. TMAO powstaje w jelitach. Bakterie jelitowe wytwarzają ten związek podczas metabolizowania lecytyny, choliny i karnityny. Jest w nie bogate zwłaszcza czerwone mięso. Ale znajdują się również w jajkach czy pełnotłustym mleku.

Naukowcy podkreślają jednak, że ich badania dotyczą mięsa czerwonego. Natomiast badacze nie wykazali, żeby białe mięso, takie jak indyk czy kurczak powodowały podobne problemy ze zdrowiem.
Jest jednak w tym wszystkim i dobra wiadomość. Już miesiąc bez jedzenia mięsa sprawia, że ryzyko zachorowania na choroby serca jest na takim poziomie, jak u osób, które są na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Ale poziom TMAO u osób jedzących mięso jest o 10 razy wyższy niż u osób niejedzących mięsa wcale. Co ciekawe poziom TMAO mogą podnosić również suplementy z zawartością choliny, karnityny i lecytyny.

Badanie zostało opublikowane w ”Journal of Clinical Investigation”. Warto podkreślić, że to nie pierwsze badanie, które wskazuje na szkodliwość nadmiernej konsumpcji mięsa.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić