Kamil S. Sikora| 

Zawsze jest groźny. Ostrzega o marskości wątroby, cukrzycy, miażdżycy

13

Dolegliwości zdrowotne nie zawsze dają charakterystyczne objawy. Wiele chorób może latami rozwijać się po cichu lub wysyłać nietypowe znaki ostrzegawcze. Niektóre z nich zauważysz na swoich nogach. Każda zmiana w ich obrębie to zawsze groźny objaw, który alarmuje o stanie zapalnym w organizmie. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Zawsze jest groźny. Ostrzega o marskości wątroby, cukrzycy, miażdżycy
Objawy chorób pojawiają się na nogach (JUAN MONINO www.juanmonino.com)

Bladość skóry i ból nóg

Jednym z symptomów, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty, jest blada skóra na nogach. Jeżeli dodatkowo zauważymy obrzęk na dolnych kończynach, doskwiera nam ból nóg, czy rany, których doznaliśmy, trudno się goją, wówczas możemy mieć do czynienia z miażdżycą.

To przewlekłe schorzenie może rozwijać się przez wiele lat i na początkowym etapie rozwoju nie dawać żadnych objawów. Wspomnianych wyżej objawów nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ nieleczone zmiany miażdżycowe mogą prowadzić do rozwoju zawału serca, udaru mózgu i innych poważnych powikłań.

Mrowienie i drętwienie nóg

Tego rodzaju dolegliwości wiele osób często ignoruje i uważa, że są spowodowane niedoborem magnezu. Ja się jednak okazuje, drętwienie i mrowienie nóg są również objawem cukrzycy. Warto pamiętać, że zbyt wysoki poziom glukozy w krwiobiegu może w rezultacie uszkodzić naczynia krwionośne i połączenia nerwowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grube nogi mogą być objawem choroby

Najczęściej występującym powikłaniem cukrzycowych jest neuropatia cukrzycowa, która objawia się bólem i zanikiem mięśni oraz drętwieniem i mrowieniem górnych i dolnych kończyn. Dotyczy to zarówno pacjentów z cukrzycą typu 1, jak i osób dotkniętych cukrzycą typu 2.

Obrzęk nóg

Opuchlizna pojawiająca się na nogach jest objawem różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Jej przyczyną może być uraz, zatrzymanie wody w organizmie, stojąca lub siedząca praca. W niektórych przypadkach obrzęk dolnych kończyn jest także symptomem poważnych dolegliwości takich jak marskość wątroby, zakrzepica, choroba nerek czy schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym. Jeśli na naszych nogach pojawią się tego typu objawy, które nie ustępują samoistnie lub ulegają nasileniu, jak najszybciej skonsultujmy je z lekarzem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić