Zwiększa ryzyko chłoniaka i raka prostaty. Omijaj z daleka

119

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Oxfordu wykazały, że stała obecność mięsa drobiowego w diecie może mieć związek z rozwojem komórek nowotworowych. Jak się okazuje, regularne spożywanie kurczaka wpływa na występowanie trzech rodzajów raka.

Mięso z kurczaka przyczynia się do raka
Mięso z kurczaka przyczynia się do raka (Getty Images)

Jedzenie mięsa drobiowego wpływa na rozwój trzech rodzajów nowotworów

Badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie wykonali badania pod kątem wpływu regularnego jedzenia mięsa drobiowego na rozwój nowotworów. W eksperymencie, który trwał pięć lat, wzięło udział ponad 475 tysięcy Brytyjczyków będących w przedziale wiekowym od 37 do 73 lat.

Podczas analizy stanu zdrowia uczestników u 23 tys. z nich zdiagnozowano raka prostaty, chłoniaka nieziarnicznego lub czerniaka. Jak ustalono, na rozwój tych trzech rodzajów nowotworu wpływ miała stała obecność kurczaka w diecie. Warto dodać, że badani poza drobiem jedni również mięso czerwone. W badaniu nie uwzględniono sposobu, w jaki było przyrządzane mięso.

Jak wyjaśnił jeden z autorów badań, dr Penny Adams, analiza dowiodła tylko związek jedzenia drobiu z rozwojem nowotworów. Naukowcy zapowiedzieli kontynuację badań.

Mimo tego, że coraz więcej osób deklaruje zredukowanie lub wyeliminowanie mięsa z jadłospisu, w każdym roku liczba jego konsumentów w skali globalnej wzrasta.

Jak wynika z badań statystycznych, największa produkcja i konsumpcja mięsa przypada na Stany Zjednoczone, Australię, Nową Zelandię i Argentynę. Z kolei najmniejsze spożycie mięsa odnotowano w Etiopii, Rwandzie i Nigerii, gdzie ten produkt spożywczy jest towarem luksusowym.

Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podaje, że przeciętny Polak w ciągu roku spożywa ok. 2,2 kg wołowiny, 30 kg drobiu i 40,5 kg wieprzowiny.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić