Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Zwiększa ryzyko zawału serca i udar mózgu. Masz taką grupę krwi?

111
Podziel się

Nowe badania przeprowadzone przez holenderskich naukowców wykazały, że osoby, które nie mają grupy 0 mogą być bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego. Czy wyniki tej analizy będą miały znaczenie w profilaktyce chorób serca?

Grupa krwi ma wpływ na zdrowie
Grupa krwi ma wpływ na zdrowie (Getty Images)
bEUqUtqZ

Grupa krwi a choroby

Według wcześniejszych badań, biorąc pod uwagę populację ogólną, ludzie z grupą krwi AB są o 23 proc. bardziej narażone na choroby związane z układem krążenia. W najnowszych badaniach wzięło udział około 1,3 miliona osób. 510 tys. z nich posiadało grupę krwi 0, a reszta badanych miało pozostałe grupy.

bEUqUtrb

1,5 proc. z osób grupą krwi A, B i AB, doznało zawału serca. Natomiast wśród osób z grupą krwi 0, tego rodzaju zdarzenie sercowo-naczyniowe pojawiło się u 1,4 proc. osób.

Inne zdarzenia związane z układem sercowo-naczyniowym wystąpiły u 2,4 proc. badanych z grupą 0 oraz u 2,5 proc. osób z grupą inną niż 0. Jednak nie stwierdzono różnicy w liczbie zgonów występujących w badanych grupach.

Według głównej autorki badań, dr Tessy Kole z University Medical Center Groningen, grupa krwi jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Do innych ważnych czynników można zaliczyć oczywiście wiek, płeć, ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi pacjenta.

bEUqUtrh

Dr Mike Knapton z British Heart Foundation uważa, że wyniki badań holenderskich specjalistów nie wykazują jednoznacznie, że osoby z grupą krwi 0 są zwolnione z dbania o swoje serce. Niezdrowy sposób odżywiania, niska aktywność fizyczna, otyłość, palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie znacznie podnoszą ryzyko chorób układu krążenia u osób ze wszystkimi grupami krwi.

bEUqUtrC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(111)
kob...
5 miesięcy temu
Zawały są ze stresu. Flegmatyk nie dostanie zawału.
Umiastowski.
5 miesięcy temu
No i jak to wytlumaczyc? Mam grupe A Rh + , powinny nie gryzc mnie komarzyce.
Zeneg
5 miesięcy temu
Ja mam 0Rh+ i w wieku tuż po 40 zawał!!!! Waga 95kg przy 180cm wzrostu. Nie palę, nie piję nie biorę prochów. Dieta i sport. A zawał, stenty, pomosty już za mną. Niech się douczą naukowcy zamiast wciskać ciemnotę!!! Był taki dowcip o "babie" przychodzi Baba do lekarza z dzieckiem "kolorowym" na ręku a lekarz "Kto pani wcisnął taką [patrz wyżej]"
bEUqUtrD
jola
5 miesięcy temu
totalne bzdury
fr.
5 miesięcy temu
Przecież różnica między 0 a pozostałymi grupami krwi to 0,1%!! Mniej więcej tak rewelacyjne doniesienia, jak codzienna papka na temat pandemii.
kiki
5 miesięcy temu
a może nie zdjagnozowaną chorobę Hiperlipidową mają - Aferese tzw. Zajmijscie się gdzie można tą chorobe leczyć a nie pierdoły pisać
Wiola
5 miesięcy temu
Co to za bzdury moja mama ma 0 i co.. udar przeszla ma ,zakrzepice,cukrzyce ,jest po amputacji nogi.BZDURY JESZCZE RAZ BZDURY
franz
5 miesięcy temu
co za bzdury !
Adikszczecin
5 miesięcy temu
Do 45 lat nie mieli problemów ze zdrowiem i nagle klepią mate po 55 albo 50roku życia??a osoby uzależnione lub zestresowane wiedza o otaczającej rzeczywistości wojsko, mundurowi politycy itd. żyją średnio po 75 albo i dłużej???
Pimpuś
5 miesięcy temu
Każdy człowiek jest inny, inne odżywianie wiek choroby nie ma wszystkich takich samych tak samo wszyscy nie mogą mieć grupę 0 to zależy od organizmu i jakie się prowadzi życie znam osoby co nigdy nie paliły były szczupłe bez żadnych kłopotów i normalne spokojne życie a, mieli i zawału i wylewy, nie można wszystkich wrzucać do jednego worka i tak oceniać
Nano
5 miesięcy temu
Zespół hiszpańskich naukowców La Quinta Columna odkrył, że szczepionki zawierają tlenek grafenu. Ma pasmo aborcji dla częstotliwości 5G i może być również przyczyną zjawiska magnetycznego. Grafen nie jest wymieniony w składzie "szczepionek" ... Ricardo Delgado: „Nanotechnologia jest wprowadzana do fiolek. Nie tylko COVID-19, ale także do szczepionek przeciw grypie. I tak naprawdę to właśnie za pomocą szczepionki przeciw grypie to zrobili, spowodowały, naszym zdaniem, samą chorobę COVID-19 (przez tlenek grafenu)
Kazimierz
5 miesięcy temu
Holandia, ostatnimi czasy, stworzyła kilka sklepów o nazwie AQtoo.. nieważna nazwa ale stworzyli. Oni je, te sklepy, stworzyli u nas bo są w depresji ?
Acha
5 miesięcy temu
W Holandii wszystko jest możliwe
bEUqUtrv
filityk i he...
5 miesięcy temu
A1 Rh+ pierwsza z rzędu jest raz najlepsza albo najgorsza zależnie od tego czy redaktor pił kefir albo jogurt.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić