Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

10-latek pomógł naukowcom znaleźć ślad po rybie, która ma 90 mln lat

69

Dzięki spostrzegawczości chłopca naukowcy odkryli pradawną rybę-jaszczurkę. To pierwsze takie znalezisko w regionie.

10-latek pomógł naukowcom znaleźć ślad po rybie, która ma 90 mln lat
(Uniwersytet Alberta, Oksana Veryngora)

Paleontolodzy w Kolumbii dowiedzieli się o istnieniu pradawnego gatunku ryby. Zwierzę, które pływało w głębinach około 90 milionów lat temu, nazwali candelarhynchus padillai. Pierwszy skamieniałość zauważył 10-letni chłopiec. Dziecko zwróciło się do naukowców z prośbą o wyjaśnienie nietypowego znaleziska.

10-latek był na wycieczce w klasztorze La Candelaria. Niedaleko miasta Ráquira w jednym z kamieni leżących na ziemi zauważył kształt ryby. Zrobił zdjęcie i kilka dni później pokazał je miejscowym muzealnikom – informuje portal phys.org. Ci przekazali informację do paleontologów z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie. Od razu rozpoznali w skamieniałości prehistoryczną rybę.

Gdy naukowcy pojechali do klasztoru, nie mogli uwierzyć w stan skamieliny. Ryba była prawie nienaruszona. Kamień przez dwa lata był elementem chodnika, a nic się z nim nie stało. To pierwsza ryba-jaszczurka z okresu kredy, jaką kiedykolwiek znaleziono w tropikalnej części Ameryki Południowej. Była to ryba głębinowa - bardzo rzadko zdarza się, aby znaleźć jej skamieniałość.

Zobacz także: Zobacz także: Odnaleziono 43 skamieniałe jaja dinozaurów. Mają 90 milionów lat

* Naukowcy nie są w stanie wskazać żadnych współczesnych krewnych zwierzęcia. *Oksana Vernygora, główna autorka badań, podkreśla, że skamieniałość jest bardzo ważnym elementem w badaniach różnorodności biologicznej terenów tropikalnych. Obserwacja ewolucji ryb pokazuje, jak zmieniają się organizmy podczas zmian klimatu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić