Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

150-letnie wino znalezione pod podłogą zamku. Może być warte majątek

7
Podziel się

133 butelki wina, znalezione w należącym do czeskiego rządu średniowiecznym zamku Bečov, wycenia się na 1,1 miliona euro. To prawie 5 milionów złotych. Trunek zostanie najprawdopodobniej sprzedany na aukcji.

150-letnie wino znalezione pod podłogą zamku. Może być warte majątek
(Pixabay.com, Arno_M,Nicholas Buer)
bEULEayd

Butelki datowane są głównie na okres między 1856 i 1899 rokiem. Najprawdopodobniej należały do bardzo bogatej rodziny Beaufort-Spontin, która żyła w zamku Becov, ale po wojnie uciekła do Belgii, z powodu oskarżeń o sympatyzowanie z Nazistami. Tuż przed opuszczeniem kraju członkowie rodu ukryli wartościowe wino pod podłogą kaplicy, aby uchronić je przed plądrującymi zamek żołnierzami. Mieli prawdopodobnie nadzieję, że kiedyś wróci do ich kolekcji.

Do przetestowania napoju został zaproszony Greg Lambrecht. Jest on konstruktorem Coravinu - urządzenia, dzięki któremu można sprawdzić wiek wina, nie otwierając całkiem butelki. Dostał on do sprawdzenia 14 butelek trunku. Nie wszystkie zawierały etykiety. Smak 150-letniego wina określił jako "niesamowity". Do swoich badań użył specjalnej wersji swojego wynalazku, z bardzo cienką igłą przekłuwającą korek.

Wszystkie te wina były w bardzo dobrym stanie, wszystkie były doskonałe. Zarówno pierwszy, jak i ostatni kieliszek, nalewałem z rękami trzęsącymi się z podniecenia. Te butelki są świadkami historii - przeżyły dwie wojny i wiele ustrojów. Mogę powiedzieć, że to najlepsze wino, jakie piłem w moim życiu - powiedział cytowany przez "The Guardian" Lambrecht.

bEULEayf

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bEULEayG
KOMENTARZE
(7)
siara
6 lat temu
Żałuje, że 20 lat temu nie kupiłem i schowałem z 10 skrzynek jabcoków. Teraz warte byłyby fortunę.
P100
6 lat temu
"Zarówno pierwszy, jak i ostatni kieliszek, nalewałem z rękami trzęsącymi się z podniecenia. " Ja myślę, że to jednak choroba alkoholowa...
II
6 lat temu
Na zdjęciu widać, iż są jakoś maszynowo pakowane. To na tyle.
bEULEayH
Gość
6 lat temu
Te wina nie są własnością Państwa tylko tej rodziny co mieszkała w tym zamku!! Widać nie tylko w Polsce rząd okrada obywateli.
Kasia
6 lat temu
ciekawe z jakich owoców? czy licytacja będzie w ciemno?
zeb
6 lat temu
jak w zakręcanych butelkach (te na zdjeciu) to pewnie jakieś siki. Dobre wina są zamykane prawdziwym korkiem i lakowane
SO4
6 lat temu
Taką metodą to i ja mogę badać wiek wina. Wyżłopać 14 butelek i powiedzieć,że było dobre. Nie jest to nowatorski sposób. Robiłem tak już w szkole średniej, ok. 20 lat temu. Czasem testy kończyły się tragicznie. No, ale cóż się nie robi dla dobra nauki !!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić