Barbara Jaros| 
aktualizacja 

3,5 mln mieszkańców Indii bez internetu. Wyłączono go przez plotki

4

Władze stanu Tripura w północno-wschodnich Indiach odcięły mieszkańcom dostęp do internetu. Bezpośrednią przyczyną tej decyzji była śmierć trzech osób zlinczowanych przez tłum w wyniku plotek rozprzestrzenianych w sieci.

3,5 mln mieszkańców Indii bez internetu. Wyłączono go przez plotki
(iStock.com)

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w Indiach zamordowano ok. 25 osób. Jak podaje lokalna prasa, powodem były fałszywe informacje rozprzestrzeniane za pośrednictwem aplikacji WhatsApp.

Władze zdecydowały się odciąć dostęp do internetu na 48 godzin, a także zablokować mieszkańcom możliwość wysyłania informacji tekstowych, aby zatrzymać roznoszenie się plotek - poinformował Smriti Ranjan Das, rzecznik stanowej policji.

Pierwsze zabójstwo miało miejsce w miejscowości Sabroom położonej nieco ponad 100 km od stolicy stanu. Wściekły tłum pobił kamieniami i kijami mężczyznę, kiedy ten na zlecenie władz informował mieszkańców przez megafon o nieprawdziwych informacjach. Policja nie zna przyczyny ataku - informuje The Guardian. Mężczyzna zmarł na miejscu w wyniku obrażeń doznanych w trakcie trwającego niemal godzinę linczu.

Kilka godzin później w dystrykcie Tripura Zachodnia zaatakowano czterech kupców. Według rozpowszechnionej w sieci plotki mężczyźni mieli porywać dzieci. Liczący niemal tysiąc osób tłum zabił jednego z nich, a pozostałym zadał bardzo groźne obrażenia.

Wcześniej, w tej samej okolicy, tłum napadł na 40-letnią kobietę. Jej tożsamości nie udało się dotąd ustalić. Tłum zatłukł ofiarę pałkami. Jej ciało wleczono po wiosce, skandując: "Śmierć porywaczom dzieci".

Do sprawy odniósł się stojący na czele lokalnych władz Biplab Deb. Polityk ostrzegł, że osoby rozpowszechniające plotki będą surowo karane. Oskarżył też opozycję o to, że używa pogłosek, aby doprowadzić do ustąpienia aktualnych władz.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Podszedł i uderzył bez ostrzeżenia. Tak kończą internetowi hejterzy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić