Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

40 lat po opuszczeniu Ziemi sondy Voyager dostały nową mapę

0
Podziel się:

NASA posłużyła się teleskopem Hubble'a do określenia ścieżek, po których sondy Voyager 1 i 2 będą poruszać się po opuszczeniu Układu Słonecznego.

40 lat po opuszczeniu Ziemi sondy Voyager dostały nową mapę
(NASA/JPL-Caltech)

Obie siostry Voyager mają jeszcze zapas energii elektrycznej na dekadę. Przez tyle czasu będą przesyłać informację o tym, co widzą i co słyszą, przemykając między gwiazdami. Teraz mamy okazję zobaczyć, dokąd właściwie lecą - informuje NASA.

Dwa rozchodzące się stożki na obrazie poniżej to ścieżki, po których poruszać się będą obie sondy. Udało się je rozrysować z pomocą teleskopu Hubble'a, którego zadaniem będzie teraz wypatrywanie obiektów na drodze obu oddalających się od nas urządzeń.

*Wystrzelony w 1977 roku Voyager 1 znalazł się 20 mld km od domu. *Porusza się z prędkością 61 tys. km/h. Nic, co powstało na Ziemi, nie było tak daleko i nie poruszało się tak szybko.

*Sondy znalazły się na ostatniej granicy przed wejściem w przestrzeń międzygwiezdną. *Świadczy o tym coraz intensywniejsze bombardowanie ziemskich posłańców przez promieniowanie kosmiczne, czyli cząsteczki rozpędzone do prędkości światła przez supernowe i czarne dziury. Voyager 1 i 2 wkrótce opuszczą granicę heliosfery, wielkiej magnetycznej bańki otaczającej Słońce i planety.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić