Adam Dudkiewicz| 
aktualizacja 

Alpinista znalazł aparat na szczycie góry na Alasce. Odszukał właściciela - to Polak

25

Poszukiwania trwały mniej niż tydzień. Norweg, który znalazł aparat, zaangażował media i odnalazł Polaka.

Alpinista znalazł aparat na szczycie góry na Alasce. Odszukał właściciela - to Polak
(BT, Dariusz Janusz)

Do znalezienia przyczyniła się jedna z większych norweskich gazet "Bergens Tidende". To do niej zgłosił się znalazca aparatu - Cato Rislow. 42-latek przekazał fotografię dwojga Polaków i dwóch Indonezyjek, co doprowadziło do fali poszukiwań, która rozeszła się po całym świecie.

Indonezyjki rozpoznał w sieci stróż nocny. Leif-Rune Eide zgłosił się do "BT" i powiedział, że udało mu się namierzyć właściciela aparatu. Eide, który interesuje się wspinaczkami, przypomniał sobie o dziewczynach-podróżniczkach, które sponsorują podobne wyjazdy. Znalazł konto na Twitterze, które przekierowało go do artykułu o alpinistkach.

Równolegle toczyło się drugie "śledztwo", które skończyło się odnalezieniem fotografowanych. Maja Bjorkhaug, która mieszka w Norwegii od 15 lat, przeczytała artykuł i skontaktowała się z gazetą w Zakopanem. Polka wiedziała, że czytają ją osoby zaangażowane we wspinaczkę. Ta udostępniła link norweskiego portalu. Po pięciu minutach odezwali się ludzie, którzy mogli wskazać właściciela aparatu.

Zobacz także: Zobacz także: Nastolatek z kamerą wspiął się bez zabezpieczenia na most w Kanadzie

Obydwoje skontaktowali się ze znalazcą aparatu. Ten nawiązał bezpośredni kontakt z jego właścicielem - Dariuszem Januszem - mieszkającym na stałe w USA. Rislow przyznał, że nie spodziewał się tak szybkiego znalezienia właściciela. Dodał także, że nie wyobraża sobie, żeby to on mógł stracić zdjęcia z tak wspaniałej wyprawy - dlatego zdecydował się znaleźć właściciela.

To niesamowite! Bałem się, że ten aparat całkowicie zniknie. To cud, że śnieg go nie przykrył. Przecież leżał tam prawie tydzień - napisał Rislowowi Janusz.

Polacy zdobyli szczyt Denali 1 lipca 2017 roku. Ta położona na Alasce góra, jest najwyższym szczytem Ameryki Północnej, wystaje bowiem 6190 m n.p.m. Na aparacie było 350 zdjęć, zaś szczegółem, który najbardziej pomógł odkryć właściciela, była Polska flaga uchwycona na fotografii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić