Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Amerykańskie głowice nuklearne bezpieczne? Wciąż działają na dyskietki!

6
Podziel się

Okazuje się, że większość amerykańskich pocisków nuklearnych jest zależna od systemów komputerowych, datowanych na lata 70. Obsługują je więc 8-calowe, nie używane od wielu lat dyskietki.

Amerykańskie głowice nuklearne bezpieczne? Wciąż działają na dyskietki!
(Getty Images, Hulton Archive)
bEUjHKrV

Raport na ten temat sporządziło Rządowe Biuro Odpowiedzialności Publicznej. Według niego departament obrony "koordynuje funkcje operacyjne Amerykańskich sił nuklearnych, takich jak międzykontynentalne rakiety balistyczne, bombowce nuklearne i powietrzne tankowce za pomocą systemów, które nie były aktualizowane od ich powstania". Nietrudno domyślić się, że w dzisiejszych czasach można nazwać je przestarzałymi.

Okazuje się, że amerykańscy podatnicy na te systemy wydają krocie. Co roku 61 miliardów dolarów idzie na podtrzymywanie tych technologii - często prawie trzy razy więcej niż na nowoczesne rozwiązania.

Ten system jest wciąż w użyciu, ponieważ, krótko mówiąc, wciąż działa - powiedziała agencji AFP rzeczniczka prasowa Pentagonu, podpułkownik Valerie Henderson.

bEUjHKrX

Niewiele osób dziś pamięta dyskietki 8-calowe. Współcześni dwudziestoparolatkowie ledwo są w stanie przypomnieć sobie nawet te znacznie "nowocześniejsze" 3,5-calowe. Aby wyobrazić sobie, jaka to przestarzała technologia, wystarczy wspomnieć, że mieści się na nich 237,25 KB pamięci, a więc około 15-sekundowy plik audio. Dzisiejsza 32-gigabajtowa karta pamięci to więc jakieś 130 tysięcy takich dyskietek. Gdyby położyć je jedna na drugiej, utworzyłyby one wieżę o wysokości 200 metrów!

Na szczęście amerykańskie ministerstwo obrony powoli unowocześnia swoje systemy. Według Pentagonu, zostaną one wymienione przez cyfrowe nośniki już w 2017 roku. Niepokojące sygnały, dotyczące podobnych problemów, dochodzą też z innych departamentów. Na przykład w ministerstwie skarbu wrażliwe dane podatników przechowywane są w systemie kodowania, które potrafią odtworzyć tylko bardzo stare komputery IBM.

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bEUjHKsd
bEUjHKsy
KOMENTARZE
(6)
Werf
6 lat temu
Wszędzie w artykule są na zdjęciu dyskietki 5,25'' a nie jakieś 8''... Tak, jeszcze je pamiętam, za to nie pamiętam żebym kiedykolwiek widział dyskietki 8''... Nasz ZUS też pracuje na dyskietkach, jakiś czas temu afera nawet była jak przetarg na nie zrobili.. Obecnie tylko jedna firma produkuje dyskietki...
plo
6 lat temu
a może dlatego ze nie sa podłączone do sieci i trudne do hakowania
nemo-65
6 lat temu
Nasz ZUS to chyba pracuje jeszcze na maszynach ODRA. Kasę na nowe oprogramowanie już dawno przeżarli i przepili
bEUjHKsz
Otaku
6 lat temu
Karta pamięci 32 GB...hehehe marzenie... BTW - te systemy są TASZE,a nie droższe bo nowa technologia jest droga.
hgc
6 lat temu
A może stare technologie są stabilniejsze i wytrzymalsze?
rotor
6 lat temu
Co za ślepawy głupek wybierał zdjęcia do artykułu? Podpis fotki "Porównanie dyskietek ośmio- oraz 3,5-calowej" a na fotce dyskietki 3,5 i 5,25cala...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić