Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Austria ma nowego prezydenta

32
Podziel się

Niezależny kandydat Alexander Van der Bellen wygrał wybory prezydenckie w Austrii. Tym samym jego przeciwnik, Norber Hofer, nie został pierwszym skrajnie prawicowym prezydentem Europy.

Austria ma nowego prezydenta
(FLORIAN WIESER/PAP/EPA)
bEUPEyuZ

Hofer marginalnie prowadził w sondażach publikowanych po niedzielnych wyborach. Po podliczeniu głosów ogłoszono jednak zwycięstwo der Bellena. Szedł do wyborów z ramienia pro-unijnej platformy, miał wsparcie Partii Zielonych. Van der Bellen wygrał w 9 na 10 największych miast, Hofer na wsi.

Kandydat Wolnościowej Partii Austrii (Hofer - red.), grając na antyimigranckich nastrojach, osiągnął olbrzymi sukces. Jeszcze w niedzielę prowadził 51.9 proc. głosów do 48.1 proc. Po doliczeniu 750 tys. głosów wysłanych pocztą szala zwycięstwa przechyliła się jednak na stronę przeciwnika - zauważa BBC.

bEUPEyvb

*Prezydent pełni w Austrii głównie funkcje ceremonialne. *Ma jednak możliwość rozwiązania Nationalrat, czyli izby niższej parlamentu i doprowadzenia do nowych wyborów. Dobry wynik skrajnej prawicy wzbudził lęk w Brukseli. Za rok sukces Hofera może próbować powtórzyć, a nawet przebić, Francuski Front Narodowy. Skrajna prawica w Austrii jest nie tylko antyimigrancka, ale jawnie antyamerykańska i prorosyjska.

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bEUPEyvC
KOMENTARZE
(32)
KC
6 lat temu
teraz komunisci z UE beda chyba wszystkie wybory falszowac nie ma innej mozliwosci
mm
6 lat temu
Urzędnicy UE sami doprowadzą do "skrajnej Europy" swoimi głupimi i skorumpowanymi decyzjami.
Zdzichu
6 lat temu
Jedno wielkie oszustwo. W niektórych okręgach wyborczych zanotowano 147% frekwencji wyborczej, tego nawet za Stalina w ZSRR nie było (120%). Ilość nieważnych głosów wielokrotnie większa niż dotychczas i oczywiście podobnie z głosami przesłanymi pocztą. I co na to Komisja Wenecka i Rada Europy. Oczywiście są zadowolone. Musimy UE zmienić, bo obecnie to jedne wielkie oszustwo. Założyciele chcieli czegoś zupełnie innego niż mamy obecnie.
bEUPEyvD
w
6 lat temu
Europa odetchnęła, ale ostatnim tchnieniem przed śmiercią
Adolfek
6 lat temu
Austriacy mają pociąg do faszyzmu,Adolfek to przecież ich rodak.
Otaku
6 lat temu
Szkoda. Prawie się udało zamknąć kolejny obok Węgier kraj. Tfu!
stefan
6 lat temu
No to koniec europy jeszcze bliżej.
St
6 lat temu
Załamka ! :( Europa tonie
druga strona ...
6 lat temu
Jak to odetchnęła z ulgą skoro kandydat połowy Austriaków się nie dostał? Tytuł powinien brzmieć: Austriacy się rozczarowali wynikami.
Jacex
6 lat temu
Ludzie co wy jebiecie! Jakie lewactwo wygralo? WPA I Hofer to Putinowska agentura i przez ruskich sponsorowana!
marian-krzakl...
6 lat temu
kto odetchnal z ulga? chyba tylko banda kolesiow i ich poplecznikow ktorzy okradaja cala europe od paru dekad!! to oni sie bali ze ktos sprawiedliwy dojdzie w koncu do wladzy i zacznie robic porzadek. Przecietnemu obywatelowi obecna wladza nie jest na reke dlatego wydaja setki milionow na media i pranie mozgow plebsu!!!
POLAK
6 lat temu
Nie można było dopuścić do powtórki jak było z Haiderem to wzorem nalepszych służb , ue sfałszowała wybory- liczenie głosów
edek
6 lat temu
Szkoda.............lewactwo znowu wygrało........z tego nic dobrego dla prawdziwego Europejczyka nie będzie.
bEUPEyvv
ppp
6 lat temu
Nieważne kto głosuje ale ważne kto głosy liczy.Słowa Józefa Stalina
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić