Aż 29% Polaków zmieniło pracę w tym roku

16

Rotacja na polskim rynku pracy jest na rekordowo wysokim poziomie. Chętnie zmieniamy pracodawcę, ale jednocześnie boimy się o utratę zatrudnienia - wynika z raportu "Monitor Rynku Pracy", przygotowanego przez Randstad.

Aż 29% Polaków zmieniło pracę w tym roku
(flickr.com, kate hiscock)

To najwyższy odsetek osób zmieniających pracę w historii badań. Według Ranstad, niemal co trzeci Polak pracuje gdzieś indziej niż rok temu, natomiast aż 37 proc. już teraz zastanawia się nad zmianą zatrudnienia. W porównaniu do danych z pierwszych trzech miesięcy 2016 r., to wynik wyższy o 4 pkt. procentowe. Dodatkowo 37% respondentów badania deklaruje obawy o utrzymanie pracy w ciągu najbliższego półrocza.

Zmieniamy pracę głównie dla lepszych warunków. Wysoka rotacja zatrudnienia jest spowodowana również osobistymi pragnieniami oraz zmianami w strukturze firmy. Niezadowolenie z aktualnego pracodawcy jest dopiero na czwartym miejscu. Z kolei według wskaźnika mobilności stworzonego przez Ranstad (informuje o otwartości pracownika na zmianę zatrudnienia), Polacy są najbardziej otwarci na zmianę pracy w całej Europie.

Nie ma jednak powodów do dumy. Niedawno Bank Światowy zaprezentował dane, które klasyfikują nas na pierwszym miejscu w Europie pod względem zatrudniania na umowy śmieciowe. Nie dziwi więc fakt wzrostu aż o 7 proc. obaw dotyczących utrzymania pracy w stosunku do poprzedniego kwartału - podaje w raporcie Randstad.

Autor: Mateusz Kijek

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić