Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Aż 29% Polaków zmieniło pracę w tym roku

16
Podziel się:

Rotacja na polskim rynku pracy jest na rekordowo wysokim poziomie. Chętnie zmieniamy pracodawcę, ale jednocześnie boimy się o utratę zatrudnienia - wynika z raportu "Monitor Rynku Pracy", przygotowanego przez Randstad.

Aż 29% Polaków zmieniło pracę w tym roku
(flickr.com, kate hiscock)

To najwyższy odsetek osób zmieniających pracę w historii badań. Według Ranstad, niemal co trzeci Polak pracuje gdzieś indziej niż rok temu, natomiast aż 37 proc. już teraz zastanawia się nad zmianą zatrudnienia. W porównaniu do danych z pierwszych trzech miesięcy 2016 r., to wynik wyższy o 4 pkt. procentowe. Dodatkowo 37% respondentów badania deklaruje obawy o utrzymanie pracy w ciągu najbliższego półrocza.

Zmieniamy pracę głównie dla lepszych warunków. Wysoka rotacja zatrudnienia jest spowodowana również osobistymi pragnieniami oraz zmianami w strukturze firmy. Niezadowolenie z aktualnego pracodawcy jest dopiero na czwartym miejscu. Z kolei według wskaźnika mobilności stworzonego przez Ranstad (informuje o otwartości pracownika na zmianę zatrudnienia), Polacy są najbardziej otwarci na zmianę pracy w całej Europie.

Nie ma jednak powodów do dumy. Niedawno Bank Światowy zaprezentował dane, które klasyfikują nas na pierwszym miejscu w Europie pod względem zatrudniania na umowy śmieciowe. Nie dziwi więc fakt wzrostu aż o 7 proc. obaw dotyczących utrzymania pracy w stosunku do poprzedniego kwartału - podaje w raporcie Randstad.

Autor: Mateusz Kijek

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
DFGHdfh
6 lat temu
"Polacy są najbardziej otwarci na zmianę pracy w całej Europie" - kpina. Polacy zmieniają robotę, bo pracują na dziwnych śmieciowkach i gdy tylko nadarzy się okazja, szukają czegoś lepszego. Albo po prostu mają dość robienia ich w konia. Gdyby pracodawcy uczciwie płacili za wykonywaną pracę, to by pracownicy się jej kurczowo trzymali a nie zmieniali co chwilę.
arkadiuszluka...
6 lat temu
dosc pracy przez agencje pracy... za psie pieniadze. Pracujac przez agencje bylem traktowany jak typowy murzyn !! a stali pracownicy nie robili nawet polowe tego co my. I na dodatek dostaja duzo wieksze pensje i spia spokojnie ze jutro tez przyjda do pracy, Wiec pytam sie po co mam sie martwic pracujac przez agencje za te marne grosze? jak pracodawca proponuje normalna umowe to chyba nie ma sie nad czym zastanawiac
Sceptyk
6 lat temu
Te rotacje, to nic innego, jak brak stabilności rynku pracy. Duża część zatrudnionych pracuje na "umowach śmieciowych" bez ZUS-u, na umowę zlecenie, na umowę o dzieło, na "samozatrudnieniu" płacąc za siebie składki. To nie jest normalny rynek pracy, stąd taka duża rotacja. Nawet w stosunku do Czechów, porównując słupki, jak wyżej, jesteśmy na szarym końcu.
mała
6 lat temu
rotacja ??? raczej zwolnienia grupowe w wielu sektorach na rynku!!
hggd
6 lat temu
''Polacy są najbardziej otwarci na zmianę pracy w całej Europie.'' hahaha powinno pisać zmuszeni zamiast otwarci
jarek
6 lat temu
i odpowiedź sama się znalazła jedni na nowe posady w Warszawie inni z Warszawy a reszta ze śmieciówek
oko
6 lat temu
posłuchali rady BRONKA zmienić pracę i wziąść kredyt
ups
6 lat temu
W tym roku wyrotowali 17 tys. nauczycieli ,bo nie będzie wielu klas pierwszych w podstawówce, w w przyszłym wyrotują kilkadziesiąt tysięcy nowych w wyniku reformy szkolnictwa...
POlak
6 lat temu
W samej TVP ile osób się zmieniło - efekt "dobrej" zmiany.....
mortyr
6 lat temu
Coraz mniej Polaków chce pracować za 7-10 zł za godzinę. Za rok albo dwa minimum będzie 20-25 zł za godzinę. Młynarska chyba się zatchnie nad naszym morzem na widok Polaków licznie wczasujących :-)
jad35
6 lat temu
Znowu wyrzucili mój komentarz. Piszę jeszcze raz. RAND.....at , wypoży.....lnia ludzi zabiera głos w tej sprawie. Śmieszne wręcz komiczne.
Ryt
6 lat temu
Co się dzieje? Ludzie nie chcą pracować za grosze.Poza tym do tego rankingu należy dorzucić rotacje ludzi kierowanych do pracy z PUPów ;-) .Pracodawca ma darmowego pracownika (bo pup wykłada kasę).A kiedy kończy się wymagany przez urząd okres zatrudnienia pracownika (i konczy sie jego oplacanie) taki pracodawca nie przedłuża umowy i pracownikowi.To juz norma
Na swoim
6 lat temu
Chyba Randstad... czyli ci co to zawsze zatrudniają na stałe. Kpina.... Kroją ludzi równo
osa
6 lat temu
rotacja w spółkach państwowych podnosi statystyki
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić