Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Aż tylu Polaków je mięso w wigilię. Jesteś jednym z nich? Zagłosuj w naszej sondzie

42
Podziel się:

Skoro to już nie grzech, to można jeść. Nawet golonkę i schabowego.

Aż tylu Polaków je mięso w wigilię. Jesteś jednym z nich? Zagłosuj w naszej sondzie
(LUKASZ CYNALEWSKI / AGENCJA GAZETA)

Wielowiekowa tradycja nakazywała Polakom w ten świąteczny dzień post. Szczególnie, gdy wypadał w piątek. Kościół Katolicki złagodził przepisy jeszcze w 1983 r., wraz z nowym Kodeksem Kanonicznym. Ale obyczaj bezmięsnego dnia nad Wisłą pozostał. W sondażu zleconym przez "Rzeczpospolitą" ludzie odpowiadali, jak wielu go kultywuje.

Większość badanych (76 proc.) nie je w wigilię mięsa. Wśród ankietowanych 17 proc. planuje w wigilię jeść mięso. 7 proc. ankietowanych nie umie jednoznacznie stwierdzić, czy tego dnia sięga po mięso - donosi dziennik.

Preferencje zależą od płci, wieku, wykształcenia, zarobków i miejsca zamieszkania. Kobiety częściej pozostają wierne zakazowi spożywania produktów mięsnych (83 proc.). Także starsi, ludzie powyżej 50. roku życia (82 proc.), osoby o wykształceniy podstawowym lub gimnazjalnym (82 proc.) oraz dochodach pomiędzy 1001 a 2000 zł (86 proc.) oraz mieszkańcy wsi (83 proc.). Sondaż przeprowadził dla serwisu rp.pl ośrodek SW Research na 800 osobach.

Mamy piękne, polskie zwyczaje, ukształtowane przez wieki, które rzeczywiście mówią o zachowaniu wigilijnego postu. Na ten aspekt uwagę zwracają także polscy biskupi, którzy mimo wszystko zachęcają do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych – tłumaczy w "Rzeczpospolitej" ks. Bogdan Bartołd, proboszcz katedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Zobacz także: Zobacz także: Potrawy są ważne, ale to nie wszystko. Karol Okrasa o Świętach

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
rekin
5 lata temu
Na plebaniach podczas postu jedzą kaczkę bo jak ryba pływa w wodzie
robert
5 lata temu
A co kościołowi do tego co ja jem? Sami się obżerają mięsem, chleją gorzałę i ciurlaja sie po agencjach towarzyskich i co? oni maja gdzieś poszczenie
SAD
5 lata temu
Jasne zagłosuje ktoś że je mięso to lewicowe media będą miały amunicję.
ObserwatoreRo...
5 lata temu
W wigilię nie ma wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Powiedział to mi ksiądz. Ale jak ktoś chce niech pości. To jego sprawa. A tak powiem, że najwięcej mięcha ludzie jedzą w piątki.
über
5 lata temu
aw kosciele to ino patrza na fleisch
Didi
5 lata temu
"Wielowiekowa tradycja nakazywała Polakom w ten świąteczny dzień post. Szczególnie, gdy wypadał w piątek." Jak już powołujemy się na przepisy kościelne, to w piątek nadal obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Więc jeśli Wigilia wypada w jakiś inny dzień, to teoretycznie można jeść mięso; ale jak w piątek - to już nie. Tu się nic nie zmieniło.
polak 66
5 lata temu
oooooooooooooo dzięki że wreszcie księża pozwolili.tyle lat czekałem
jacek
5 lata temu
"Uwielbiam" słowo tradycja. To słowo wytrych. Kiedy w dyskusji komuś braknie argumentów wystarczy, że powie "ale taka jest tradycja" i wszystkim zamyka się gębę. Tradycję stworzył człowiek i człowiek może ją zmienić, może ją kultywować albo porzucić. Jak na razie nie jest to karalne
Lewak
5 lata temu
I masz rację. To Twój zasmarkany interes jak idziesz przez życie. Spożywam to, co uznaję za słuszne, a nie to, co narzuca mi ideologia, niezależnie skąd ona pochodzi. Czytałeś biblię chociaż raz w życiu?
jkijki
5 lata temu
za komuny tak sie tej tradycji trzymali ksieza nie bo im nigdy nic nie brakowalo.ale zwykly polak nie mial dostepu do miesa wiec wciskali sobie nawzajem kit o dyspensie.Poza tym za czasow jezusa tam gdzie zyl zadko kogo bylo stac na mieso.Bogaci zydzi tylko mieli na to kase reszta lapala ryby i stad ta tradycja
ChybaTy
5 lata temu
To ryba nie jest mięsem? Może jest owocem albo warzywem?
Wercia
5 lata temu
A co jest zlego w jedzeniu miesa we Wigilie ???
zwyklak
5 lata temu
nie ma problemu zrobić w zwykły jesienny dzień np rozgrzewającej kapuchy z grochem czy zupy grzybowej lub dobrych pierogów a nawet karpika. No ale No dzięki Wigilii jest to tak napompowane do rangi "świntego stołu" kilka dni wcześniej nikt nawet by na to nie zwrócił uwagi. A co do dobrego, świeżego smażonego karpia i golony z pieca ( z Bierhalle jest extra ) to mogę je jeść cały rok/ całą dobę !!!!
lll
5 lata temu
nie tak dawno ksiadz powiedział,że w Wigilię nigdy nie było postu...a moja babcia nie wiem dlaczego uszka do barszczu robiła z mięsem...i tak mi zostało...jadłam i teraz tez jem takie właśnie :) Post powinien objawiać się wstrzemięźliwością i co z tego,że ktoś zje plasterek szynki jak inny,ten który pości zje tonę kapusty ,ryb i pierogów i zwymiotuje z przejedzenia...myślę,że wszędzie powinien obowiązywać zdrowy rozsądek !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić