Karolina Woźniak| 

Badania mówią o różnych szczepach koronawirusa. Europę i Nowy Jork zaatakował groźniejszy

24

Według najnowszych chińskich badań zdolność koronawirusa do mutacji mogła być niedoceniana. Zdaniem ekspertów, różne szczepy wirusa, mogły zaatakować różne części świata. Naukowiec Li Lanjuan, która jako pierwsza zaleciła zamknięcie Wuhan, gdy wirus zaczął się rozprzestrzeniać, podzieliła się swoimi najnowszymi odkryciami.

Dlaczego koronawirus jest bardziej śmiertelny na niektórych obszarach? Chińska naukowiec zbadała mutacje koronawirusa. Wyniki są niepokojące.
Dlaczego koronawirus jest bardziej śmiertelny na niektórych obszarach? Chińska naukowiec zbadała mutacje koronawirusa. Wyniki są niepokojące. (Getty Images, Anadolu Agenc)

Naukowiec twierdzi, że zdołała odkryć wcześniej nieznane mutacje koronawirusa wśród pacjentów, z którymi współpracowała. Jak podaje "The South China Morning Post", wyniki badań wykazały, że niektóre szczepy są bardziej zabójcze niż inne - to oznacza, że wirus zmutował.

Najnowsze badania wykazały, dlaczego koronawirus jest bardziej śmiertelny na niektórych obszarach

W opublikowanych wynikach badań zespół badaczy podkreślił, że "Sars-CoV-2 nabył zdolność do mutacji i zmiany swojej patogeniczności". Naukowcy dokonali tego odkrycia podczas pracy z chorymi na COVID-19 pacjentami. Testowano wówczas, jak szybko komórki mogą zostać zainfekowane i zabite przez szczepy wirusa izolowane od pacjentów.

Wg. informacji dziennika, spośród 11 przebadanych pacjentów, szczep wirusa, który okazał się najbardziej zabójczy, jest taki sam jak ten znaleziony u pacjentów w całej Europie i w Nowym Jorku. Łagodniejsze szczepy znajdują się np. w Waszyngtonie. Warto zaznaczyć, że te "łagodne" odmiany koronawirusa również mogą prowadzić do ciężkich zachorowań.

Zobacz także: Radykalne decyzje władz. Zamknęli stolicę, policja wręcza olbrzymie mandaty

Zdaniem Li Lanjuan i jej zespołu, to tłumaczy, dlaczego niektóre obszary zostały dotknięte bardziej niż inne i dlaczego niektórzy pacjenci reagują łagodniej niż inni.

Na całym świecie potwierdzono 2 477 426 przypadków zarażeń koronawirusem. Zmarło 170 324 osób, a 647 632 uznano za wyzdrowiałych. Najbardziej dotniętymi krajami są Stany Zjednoczone, Hiszpania i Włochy, w których liczba zakażonych wynosi odpowiednio 798 742, 200 210 i 181 228 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić