Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|

Będzie atak gazem w Syrii. Decyzja zapadła

104
Podziel się

Stany Zjednoczone twierdzą, że syryjski prezydent zaaprobował użycie broni chemicznej na ostatnią twierdzę rebeliantów. Baszar al-Asad podjął decyzję mimo ostrzeżeń Donalda Trumpa.

Będzie atak gazem w Syrii. Decyzja zapadła
(PAP/EPA, SANA HANDOUT)
bCHvHyrV

Syryjska armia użyje chloru jako broni w prowincji Idlib. Informacje na ten temat publikuje "The Wall Street Journal", powołując się na urzędników amerykańskiej administracji. Zgodnie z tym źródłem prezydent Syrii miał już wyrazić zgodę na chemiczny atak.

Idlib to ostatnia duża część Syrii kontrolowana przez przeciwników reżimu wspieranych przez USA. Według Amerykanów użycie gazu oznaczałoby katastrofę humanitarną. Nawet 800 tysięcy ludzi musiałoby uciekać. W takiej sytuacji opanowanie prowincji przez armię rządową byłoby znacznie łatwiejsze.

Wcześniej Amerykanie ostrzegali Baszara al-Asada. Ewentualne użycie broni chemicznej nazwali "lekkomyślnym i niebezpiecznym krokiem". Zagrozili odwetem. 4 sierpnia głos w tej sprawie zabrał prezydent Donald Trump.

bCHvHyrX

Prezydent Syrii Baszar al-Asad nie może lekkomyślnie atakować prowincji Idlib. Rosjanie i Irańczycy popełniliby poważny błąd, biorąc udział w tej potencjalnej tragedii ludzkiej. Setki tysięcy ludzi mogłoby zostać zabitych. Nie pozwólmy, aby tak się stało! - napisał prezydent USA.

Na syryjski reżim naciskali nie tylko Amerykanie. Także Francja ostrzegła, że atak chemiczny w prowincji Idlib będzie oznaczał odwet krajów Zachodu. Z informacji publikowanych przez "The Wall Street Journal" wynika, że groźby nie zrobiły wrażenia na prezydencie Syrii. Baszar al-Asad korzysta z silnego wsparcia Rosji i Iranu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHvHysy
KOMENTARZE
(104)
Jotka
2 lata temu
Jeśli tak twierdzą to znaczy,że siły zachodnie przygotują prowokację,w celu usprawiedliwienia nalotów.
TOMTU2
2 lata temu
Dziwne., że Ci, którzy podjęli decyzje, już ją rozgłaszają. Assad użyje broni chemicznej. To tak jak śp. Andrzej Lepper nie wiedział, a jednaj się powiesił. Dziwna jest ta polityka.
pixel
2 lata temu
nie dotarło,że Asad wcześniej nie użył broni chemicznej ? teraz znów z drona zrzucą bombkę z jakimś gazem i powód do ataku jest
bCHvHysz
mariolka
2 lata temu
Najwyraźniej szykują prowokację. Asad wygrywa z terrorystami i dlatego postanowili skończyć z nim tak jak z Kadafim. Skutki można łatw0o przewidzieć.
FREDu
2 lata temu
Wojna domowa się kończy a to nie w smak USA i Izraelowi. Szykuje się prowokacja. Po co ma Asad chemii używać skoro i tak z łatwością pokona terrorystów.
Najnowsze komentarze (104)
PL
2 lata temu
Drugi Vietnam dla USA, nic się nie uczą na błędach
Zbigniew
2 lata temu
Ordynarna prowokacja. Kto przy zdrowych zmysłach ujawnia plany ataku PRZED atakiem. Sytuacja jest analogiczna jak z bronią chemiczną Husseina, której zresztą nigdy ie odnaleziono
katana57
2 lata temu
Już amerykańskie skunksy zapomniały co robiły w Wietnamie ? Nawet nie przejmowali się że truli swoich żołnierzy Agentem Orange. Nie mówiąc o dziesiątkach tysięcy Wietnamskich cywilów. O jakim humanitaryzmie oni mówią :-) ? Do dziś żaden Wietnamczyk nie dostał za to odszkodowania !
poz
2 lata temu
z tego wniosek że amerykanie finansują isis?
emigrant
2 lata temu
a kto uzyl bomby fosforowe w idlibie tylko yankesi a teraz się wypierają tak samo jak irak oskarżali o bron chemiczna caly czas mowie ze yankesi szukają guza będą przeklinać ten dzień jak rozpetaja ta wojne yankes to yankes najgorsza rasa człowieka zwierzecia
wąż
2 lata temu
Frajer pompka to ten kto uwierzy Amerykanom. Najbardziej zakłamany i oczerniający innych naród.
marek
2 lata temu
śmierdzi prowokacją na odległość,
World
2 lata temu
Jeśli ma to wytępić terrorystów to jestem ZA !
bCHvHysr
Dariusz
2 lata temu
Amerykanie i Francuzi boją się że jak Rosjanie i Syryjczycy wezmą terrorystów do niewoli to wyda się kto ich finansował i z od kogo mieli broń
IQ
2 lata temu
Ja tego nie kminie wpierw USA wyzwala Syrię później zgadzają się na ten rząd teraz asad chcę wybić issis to jest wróg wiem że gaz jest nie humanitarny to niech USA mu pomoże
Jaksechceta
2 lata temu
Zaciekle bronią tych terrorystów dziwne myślałem że ich nie lubią... Widać mylilem się wszelkie sposoby depopulacji dobre widac
Al
2 lata temu
Dziwne że prezydent Assad używa broni chemicznej tylko wtedy gdy wygrywa, nigdy nie użył jej gdy przegrywał...Bardzo dziwne, przeważnie jest odwrotnie.
Wojciech
2 lata temu
I co mu zrobią? Znowu wystrzelą 59 Tomahawków na puste lotnisko?
Ludw_K
2 lata temu
" Według Amerykanów użycie gazu oznaczałoby katastrofę humanitarną. Nawet 800 tysięcy ludzi musiałoby uciekać." Zmusi 800 tys ludzi do ucieczki i wreszcie skończy się ta bezsensowna wojna domowa, wreszcie legalna władza będzie panować nad całym państwem. Ci sami Amerykanie (no nie dosłownie ci sami, bo poprzednie pokolenia) celem radykalnego i możliwie najszybszego zakończenia II WŚ, (takie są ich oficjalne twierdzenia) użyli dwóch bomb atomowych, co nikogo do ucieczki nie zmusiło, bo już nie miał kto uciekać i teraz mówią innym co im wolno a co nie, czynić celem odniesienia zwycięstwa. No, nie do końca zwycięstwa, Amerykanie chcą by Syria podzieliła los Iraku, to oni, a nie Syryjczycy, tak jak wcześniej Irakijczycy mają decydować kto tam będzie sprawował władzę.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić