Aneta Michałowska| 
aktualizacja 

Grozi nam epidemia ślepoty. Naukowcy biją na alarm

21

Ostre, jasne światło ekranów LED nieodwracalnie niszczy siatkówkę. To wynik najnowszych badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców.

Grozi nam epidemia ślepoty. Naukowcy biją na alarm
(123RF.COM)

*Eksperci są przekonani, że mamy do czynienia z globalną epidemią. *Uszkodzenia siatkówki prowadzą do utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do ślepoty. Długotrwałe spędzanie czasu przed ekranami prowadzi także do zespołu "suchego oka". Na utratę wzroku szczególnie narażone są dzieci. Współcześnie mają one kontakt z ekranami LCD niemal od urodzenia, a to niszczy ich rozwijające się zmysły i organy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wyniki badań analizowano na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. W eksperymencie wystawiono oczy szczurów na działanie białego światła LED. Do części zwierząt docierały promienie przepuszczone przez filtr, natomiast do drugiej grupy - bez żadnych zabezpieczeń. Po trzech miesiącach osobniki, które miały styczność z promieniowaniem bez filtra, utraciły 23% zdrowych komórek siatkówki. A to w konsekwencji prowadzi do utraty wzroku.

Naukowcy apelują do rodziców, aby chronili pociechy, póki jeszcze nie jest za późno. Dr Celia Sanchez-Ramos radzi, aby ekrany urządzeń elektronicznych wyposażone były w filtry. Warto także nosić okulary "zerówki", które chronią wzrok dzięki powłokom antyrefleksyjnym.

Wyniki te są ważne, ponieważ ekrany LED są wykorzystywane przez dorosłych i dzieci do pracy, szkoły i rozrywki - zauważa dr Sanchez-Ramos.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić