aktualizacja 

Bojownicy ISIS przyznali się do zamachów w Belgii

90
Podziel się:

Państwo Islamskie przyznało się do organizacji wtorkowych zamachów terrorystycznych - donosi agencja Amaq, która zajmuje się publikacją wiadomości pochodzących z ISIS.

Bojownicy ISIS przyznali się do zamachów w Belgii
(AFP, Michael VILLA)

Najprawdopodobniej deklaracja pochodzi od przywódców organizacji. Charlie Winter, specjalista z Uniwersytetu Stanowego w Georgii twierdzi, że agencja Amaq jest narzędziem tzw. Państwa Islamskiego, służącym do dzielenia się ze światem wiadomościami pochodzącymi wprost od terrorystów. Dlatego, jak zapewnia ekspert, podobne doniesienia należy traktować jako oficjalne stanowisko przywódców ISIS.

Jedyne wątpliwości budzi sposób, w jaki opublikowano komunikat agencji. Pojawił się on za pośrednictwem aplikacji Telegram i był napisany w języku angielskim. Jak podkreśla Business Insider, zazwyczaj podobne deklaracje były pisane najpierw w języku arabskim. Jednak według ekspertki ds. propagandy terrorystów Rity Katz, tym razem uczyniono wyjątek, tylko dlatego, by Europa jak najszybciej dowiedziała się, kto stoi za belgijskimi zamachami.

Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, kto jest winny tym aktom terroru. Podejrzewano, że stoją za tym bliscy współpracownicy Salaha Abdeslama, który najprawdopodniej jest odpowiedzialny za listopadowe ataki terrorystyczne, przeprowadzone w Paryżu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić