o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Muller
|

Borelioza atakuje. Dawno nie było tyle kleszczy

137
Podziel się

Epidemiolodzy biją na alarm. Mamy rekordową liczbę zachorowań na boreliozę. Co gorsza, tendencja jest wzrostowa.

Borelioza atakuje. Dawno nie było tyle kleszczy
(iStock.com)
bDUynXPF

Raporty Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych nie pozostawiają złudzeń. W ubiegłym roku zanotowano ponad 21 tys. przypadków boreliozy, czyli blisko 56 proc. więcej niż rok wcześniej i aż dziesięciokrotnie więcej niż na początku tego stulecia. Wymowne są dane z Małopolski. O ile jeszcze 18 lat temu stwierdzano 140 takich przypadków, w 2016 roku zachorowało ok. 3 tys. osób. Pojawiają się też nowe gatunki tych krwiopijców.

Wszystko wskazuje na to, że tendencja się utrzyma. Tylko w tym roku, do 30 kwietnia, stacje zarejestrowały już 643 zachorowania. W Krakowie wykryto boreliozę u 77 osób - donoszą "Dziennik Polski" i "Gazeta Krakowska".

bDUynXPH

Małopolska SSE informuje, że powiat krakowski jest pod względem boreliozy szczególny. Zapadalność na tą chorobę na 100 tys. osób jest tam znacznie większa (64,08) niż w całej Polsce (55,22). Krakowskie kleszcze częściej atakują i zarażają dorosłych, niż dzieci i nastolatków. Główne miejsca ataków?

Kleszcza w mieście łapią w ogródkach przydomowych, na trawnikach, w parkach, placach zabaw czy w Lesie Wolskim. W powiecie krakowskim 128 osób na miejsce zakażenia wskazało gminy znajdujące się w powiecie krakowskim między innymi: gmina Michałowice, gmina Krzeszowice czy Gmina Mogilany - zauważa krknews.pl.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUynXQi
KOMENTARZE
(137)
Olka
4 lata temu
Dalej zakazujcie wypalania traw, a wtedy kleszczy na pewno nie będzie...
Ehh
4 lata temu
Jak opryskiwali lasy to nie bylo tego badziewia. Nigdy nie mialam kleszcza a teraz 30-ka na karku poszłam z dzieckiem na spacer i wrocilam z kleszczem. Masakra. Powinni coś z tym zrobić , to samo jest przecież z komarami i muszkami.
FucKleszcze
4 lata temu
czy ktoś zamierza robić coś w tym kierunku? Nam nie trzeba wojny bo wykończą nas OWADY!
bDUynXQj
Krzych
4 lata temu
Zakazujcie palić trawy wiosną, zakazujcie palić zgrabione na działkach liście, które na skutek tego leżą w pryzmach, czekają na wywózkę i są idealną wylegarnią kleszczy. Natomiast wczesną wiosną, gdy pali się trawy, wszelkie żyjątka jeszcze zimują pod ziemią. Wystarczy 0,5 cm pod ziemią i przelotny ogień im nie zaszkodzi. Zginą natomiast kleszcze, które bytują w kolankach traw nad ziemią. Ale nic nie przekona nawiedzonych świroekologów, zwłaszcza tych z wielkich miast.
Kita
4 lata temu
za PRL samoloty opryskiwały lasy wiosną - był dwutygodniowy zakaz wstępu do lasów.O boleriozie nikt nie słyszał a kleszcza prawie nikt nie widział.Dlaczego to zaniechano. Zwierzętom nie szkodziło i drzewa były zdrowsze
Najnowsze komentarze (137)
borel
4 lata temu
Dopiero teraz potrafią to zdiagnolizować, u mnie najpierw lekarka? stwierdziła, że to uczulenie i zapisała mi sterydy u innego, że to objawy stwardnienia itd.../. A teraz lecza po komunistycznemu - jeden antybiotyk przez tydzień, góra dwa a metoda ILADS /jedyna skuteczna/ jest u naszego dobrego Państwa niedopuszczalna /i oczywiscie nierefudowalna/
zxc
4 lata temu
Tylko kontrolowane wypalanie nieużytków, pozwoli nam powrócic do stanu z przed 30 lat, gdzie o kleszczach nikt nie słyszał.
wars
4 lata temu
Przeznaczają pieniądze na tych darmozjadów zielonych itp. a kleszcze szaleją
ddd
4 lata temu
Brak solidnych i długich mrozów poniżej 18 st. , przyrost ilościowy drobnych zwierząt w "miastach i okolicach" przy braku drapieżników, stołówka dla nich w śmietnikach itd. itp. co daje warunki dla plagi.
fap
4 lata temu
Borelioza to choroba PO
mmm11
4 lata temu
leśnik- jesteś tak durny ,nie rozumiesz co to jest łańcuch pokarmowy z biologii,zależność jak jednego gatunku brakuje,to drugi się rozmnaża bardziej
short
4 lata temu
A ludzie dalej do lasu chodzą w krótkich spodenkach.
artur
4 lata temu
Przed wyjściem do lasu - setka albo dwie. Odczekać pół godzinki jak zacznie się proces usuwania alkoholu przez skórę. Żaden pajęczak się nie przyczepi.
bDUynXQb
hgf
4 lata temu
solidaruchy nas wykończą za PRL to nie do pomyślenia
dario
4 lata temu
faktyczna ilość jest o wiele wieksza, ja mam borelke ale lecze sie prywatnie bo nfz nie leczy starej bb
irena
4 lata temu
Każdy kto wybiera się do lasu niech posmaruje się czosnkiem kleszcze go nie lubią ,od dwóch lat jak się smaruję nie miałam kleszcza.
immunolog
4 lata temu
słucham kurdej i płakac mi sie chce kobieto co ty wiesz o borreliozie. a jakie są to podstawowe objawy boreliozy bo ja nie wiem
Deżdż
4 lata temu
Srebro koloidalne
Ewa
4 lata temu
Zastanawia mnie jedno, skąd kleszcz wie, że atakuje człowieka dorosłego, a nie nastolatka, czy dziecko........, tekst jest zabawny
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić