Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Uwaga! Nowe gatunki kleszczy w Polsce

32
Podziel się:

W tym roku sezon na kleszcze zaczął się wcześniej niż zazwyczaj. Naukowcy twierdzą, że to wszystko przez zmiany klimatyczne, ponieważ jest coraz cieplej, a kleszcze lubią ciepłe zimy.

Uwaga! Nowe gatunki kleszczy w Polsce
(Shutterstock.com)

*W całej Polsce występuje kleszcz pospolity. * Jednak na wschodzie Polski coraz częściej można spotkać kleszcza łąkowego, uznawanego za gatunek ciepłolubny. Zgodnie z najnowszymi badaniami zasięg występowania różnych gatunków kleszczy rozszerza się.

Coraz bardziej na północ rozprzestrzeniają się gatunki ciepłolubne. Np. w Skandynawii, gdzie na północy pojawiają się gatunki obecne dotychczas bardziej na południu. To oznacza, że na nasze tereny równie dobrze mogą napływać gatunki kleszczy z południa Europy - mówi Krzysztof Dudek z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ciepłe zimy, przyczyniają się do zwiększenia liczebności kleszczy.

Większość naukowców wskazuje, że zmiany klimatyczne, głównie ciepłe zimy, przyczyniają się do zwiększenia liczebności kleszczy. Jest to powodowane głównie przez ich większą przeżywalność zimą, ale też wydłużenie ich aktywności w sezonie, a co za tym idzie większą szansę na znalezienie żywicieli i reprodukcję - twierdzi Krzysztof Dudek.

Zdaniem naukowców lęk przed kleszczami jest często wyolbrzymiany. A tym samym powoli staje się problemem psychologicznym. Krzysztof Dudek sugeruje, by informacje na temat kleszczy czerpać przede wszystkim ze źródeł naukowych, a nie z reklam.

Wpajany przez producentów repelentów strach przed kleszczami powoduje, że ludzie zaczynają unikać kontaktu z przyrodą. Sam znam przypadki, gdy rodzice nie przyprowadzają dzieci do przedszkola, bo tego dnia planowana jest wycieczka do lasu. Takie postępowanie na dłuższą metę może mieć znacznie gorsze skutki zdrowotne dla społeczeństwa, związane np. z otyłością, niż choroby odkleszczowe - uważa Dudek.

*Nie lecz, ale zapobiegaj. * Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
susek
5 lata temu
A guzuk prawda ze mmy cieplejsze zimy bo wg danych statystycznych temperatury zima sa zmienne i zgodne z poprzednimi latami, prawda jest taka ze jak zwykle zwierze robak czy owad wazniejszy od czlowieka, wszedzie jest i bedzie coraz wiecej tego robactwa bo kiedys wypalalo sie nieuzytki ale teraz wypalac tego nie wolno bo groza za to wysokie mandaty, wiec zycze tym wszystkim pseudo okologom dla ktorych zdzblo zagrzybialej trawy jest cenniejsze niz zdrowie czlowieka aby sami zostali pokąszani przez zarazone kleszcze....
wkurzona
5 lata temu
Cooo?cytuję" Sam znam przypadki, gdy rodzice nie przyprowadzają dzieci do przedszkola, bo tego dnia planowana jest wycieczka do lasu. Takie postępowanie na dłuższą metę może mieć znacznie gorsze skutki zdrowotne dla społeczeństwa, związane np. z otyłością, niż choroby odkleszczowe -twierdzi Krzysztof Dudek z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.".Rzeczywiście,wiedza pana Dudka na temat chorób odkleszczowych-jest na poziomie..dudka!Choruję na boreliozę od lat;teraz to już jest neuroborelioza!Panu Dudkowi-mogłabym tylko..roześmiać się w twarz!Zapewne inni chorzy na Bb-także!Niestety;nie roześmieję się,gdyż ta choroba..powoduje łykane na co dzień-łzy!Łzy bólu i cierpienia!Panu Dudkowi-życzę..zachorowania na boreliozę i koinfekcje!Nie dlayego że jestem taka podła,ale dlatego,że,wzorem Bogumiła Kobieli,który uczył narciarstwa na stoku Tatr-"kiej sie nie psewrócis-to się nie naucys"!Co przekłada się na bardziej pospolite "syty głodnego nie zrozumie"...
Gosc
6 lat temu
Nowe gatunki Jarosław krwiopijca i znany od wielu lat rydzyk wyzyskiwacz
babciaewa
6 lat temu
do J2 i WC: łąk NIE WOLNO wypalac..to nie ma nic wspolnego z walka z kleszczami, ani tym bardziej z rzekomym urzyznianiem gleby..to tylko przykrywka na LENISTWO dzisiejszych niby-rolnikow.łąka to mieszkanie dla tysiecy POZYTECZNYCH stworzen, nie mowiac o ptakach ( skowronki, kuropatwy i inne)..to jadlodajnia dla owadow zapylajacych, bez ktorych nie bedzie warzyw i owocow (patrz Chiny, gdzie wytepiono opryskami zapylcze, teraz RECZNIE zpylaja kwiatek po kwiatku)..jednak prosciej jest podpalic zamiast kosic, bo w tym czasie mozna np wypic kilka smacznych J23..
t
6 lat temu
Podobno unja zakazała oprysków przeciw kleszczowych lasów parków i łąk.
baca
6 lat temu
łąki trzeba kosić, albo paść na nich liczne stada owiec.
J23
6 lat temu
kiedyś gdy wypalano suche trawy to nie było tyle tego gówna ale biurokraci brukselscy wiedzą lepiej i zakazali wypalanie a nasze przygłupy przyklasnęli i mamy co mamy.
szczecinka_Pm...
6 lat temu
Dudek, mała dygresja: Kleszcz łąkowy D. reticulatus rozszerza swój zasięg na ZACHÓD Polski a nie na WSCHÓD ale prawdopodobnie jest już pospolity w całym kraju.pzdr
hej
6 lat temu
No tak- jeszcze kleszcze nawet emigrują k..wa.
Kleszcz
6 lat temu
Każdy urzędas w Polsce to jak przysłowiowy kleszcz, doi wyłącznie kase, a nic nie robi.
asd
6 lat temu
Mądrość lekarzy a jak mam się zaszczepić na boreliozę ?
szybkilopez19...
6 lat temu
grzegorz : to co piszecie że kleszcz nie jest groźny to bzdura sam mam kłopoty po ukąszeniu kleszcza i to jak się okazuje bardzo poważne potężne bule stawów mięśni ścięgien i serca na dodatek w polsce lekarze nie wierzą w boleriozę i nie potrafią jej skutecznie leczyć a NFZ umywa ręce i nie refunduje badań mósiałem sam sobie postawić diagnozę zrobić testy i z gotowcem iść do pana lekarza wtedy zareagowął że mam małe szanse na wyzdrowienie ale dosyć pisaniny TEN ARTYKUŁ TO BZDURA UWAŻAJCIE NA KLESZCZE
_xvdccdccdxcs...
6 lat temu
An
lulek
6 lat temu
Największą zarazę dla Polski i Polaków stanowią czarne pijawki.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić