aktualizacja 

Uwaga! Nowe gatunki kleszczy w Polsce

46

W tym roku sezon na kleszcze zaczął się wcześniej niż zazwyczaj. Naukowcy twierdzą, że to wszystko przez zmiany klimatyczne, ponieważ jest coraz cieplej, a kleszcze lubią ciepłe zimy.

Uwaga! Nowe gatunki kleszczy w Polsce
(Shutterstock.com)

*W całej Polsce występuje kleszcz pospolity. * Jednak na wschodzie Polski coraz częściej można spotkać kleszcza łąkowego, uznawanego za gatunek ciepłolubny. Zgodnie z najnowszymi badaniami zasięg występowania różnych gatunków kleszczy rozszerza się.

Coraz bardziej na północ rozprzestrzeniają się gatunki ciepłolubne. Np. w Skandynawii, gdzie na północy pojawiają się gatunki obecne dotychczas bardziej na południu. To oznacza, że na nasze tereny równie dobrze mogą napływać gatunki kleszczy z południa Europy - mówi Krzysztof Dudek z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ciepłe zimy, przyczyniają się do zwiększenia liczebności kleszczy.

Większość naukowców wskazuje, że zmiany klimatyczne, głównie ciepłe zimy, przyczyniają się do zwiększenia liczebności kleszczy. Jest to powodowane głównie przez ich większą przeżywalność zimą, ale też wydłużenie ich aktywności w sezonie, a co za tym idzie większą szansę na znalezienie żywicieli i reprodukcję - twierdzi Krzysztof Dudek.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zdaniem naukowców lęk przed kleszczami jest często wyolbrzymiany. A tym samym powoli staje się problemem psychologicznym. Krzysztof Dudek sugeruje, by informacje na temat kleszczy czerpać przede wszystkim ze źródeł naukowych, a nie z reklam.

Wpajany przez producentów repelentów strach przed kleszczami powoduje, że ludzie zaczynają unikać kontaktu z przyrodą. Sam znam przypadki, gdy rodzice nie przyprowadzają dzieci do przedszkola, bo tego dnia planowana jest wycieczka do lasu. Takie postępowanie na dłuższą metę może mieć znacznie gorsze skutki zdrowotne dla społeczeństwa, związane np. z otyłością, niż choroby odkleszczowe - uważa Dudek.

*Nie lecz, ale zapobiegaj. * Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić