Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Brytyjskie szkoły muszą zatrudnić Polaków. Nie mają wyjścia

6
Podziel się

Wielka Brytania wyda miliony funtów, aby zapewnić wsparcie nauczycielom, którzy stanęli przed problemem uczenia dzieci pochodzących z Europy Wschodniej. Poszukiwani są Polacy, Słowacy i Litwini.

Brytyjskie szkoły muszą zatrudnić Polaków. Nie mają wyjścia
(Shutterstock.com, pressmaster)
bETETVEB

Dzieciom, których pierwszym językiem nie jest angielski, zostaną zapewnione pomoce. Chodzi zarówno o dwujęzyczne podręczniki, jak i nauczycieli. Wielu uczniów pochodzących z Europy Wschodniej nie radzi sobie z materiałem z powodu zbyt słabej znajomości języka. Analizujący szkolnictwo na Wyspach serwis SchoolDash twierdzi, że takich osób może być w brytyjskich szkołach nawet 25%.

Widzimy nagły napływ europejskich rodzin. Jeden na pięciu naszych uczniów pochodzi z Europy Wschodniej. Zatrudniliśmy dwujęzycznych asystentów, aby pomóc im w nauce i kupiliśmy mnóstwo słowników - powiedział "The Sunday Times " Iain Erksine, dyrektor Fulbridge Academy w Peterborough.

Brytyjskim szkołom nie przeszkadza to, że muszą zainwestować w uczniów. Dzieci z Europy Wschodniej w przeciwieństwie do ledwo radzących sobie z programem Brytyjczyków świetnie się uczą. Według dyrektora Fulbridge Academy w jego szkole szczególnie widoczne jest to w grupie 11-latków.

bETETVED

W sieci można znaleźć kolejne ogłoszenia dotyczące asystentów nauczycieli. Zatrudniani są głównie Polacy. W Katolickiej Szkole Podstawowej w Spalding w hrabstwie Lincolnshire aż 70 procent uczniów pochodzi z Europy Wschodniej. Podobnie w hrabstwach Midlands i Yorkshire. Jedna ze szkół w Derbyshire szuka "asystenta polskiego pochodzenia", który pomógłby uczniom "tłumaczyć zarówno język mówiony, jak i pisany".

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bETETVFe
KOMENTARZE
(6)
btw
6 lat temu
Tak tylko żeby rozszerzyć horyzonty brytyjskiej edukacji: Polska jest w geograficznym centrum Europy.
I co z tego?
6 lat temu
Świetnie się uczą a potem miotełka i szufelka:)))
gość
6 lat temu
Tylko jest pewien problem, że asystent nauczyciela zarabia w UK grosze, jakieś 700 funtów na miesiąc, za tyle tam nie przeżyje.
bETETVFf
ZŁOTOFRANK
6 lat temu
GŁOSUJ NA PETRU BĘDZIE WESOŁO,BĘDZIE DEMOKRACJA,BĘDĄ TANIE KREDYTY FRANKOWE-a ci którzy pobrali kredyty we frankach to dobrze im tak ,mysleli ze za pół darmo bedą mieli mieszkanie,ale petru ich wykiwał,ja miałem kredyt w złotowkach i ćwaniacy frankowicze smiali sie ze mnie-teraz ja się smieje z nich. PETRU BĘDZIE PREMIEREM PO ROKU BĘDZIEMY MIEĆ DRUGĄ MOŁDAWIE. GŁOSUJ NA TARGOWICĘ
Pisobolszewia
6 lat temu
Żaden członek PISu nie będzie cierpiał biedy. Rady nadzorcze czekają. Kwalifikacje nie są istotne.
alik
6 lat temu
Dobra zmiana. Polska na kolana.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić