Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Piotr Kalsztyn
|

Budują więzienie na Grenlandii. To nie będzie drugie Alcatraz

24
Podziel się

W Nuuk powstaje zakład karny, który bardziej przypomina luksusowy kurort niż miejsce odsiadki. Wspaniała architektura i olśniewający widok na fiordy oraz lodowiec. Więzienie zostanie otwarte w 2019 roku.

Budują więzienie na Grenlandii. To nie będzie drugie Alcatraz
(friis & moltke architects)

To nie będzie zwykłe więzienie. Chociaż umiejscowienie na Grenlandii sugeruje, że to miejsce dla niebezpiecznych więźniów, którzy nie mają szans uciec, tak naprawdę głównym założeniem projektu jest skuteczna resocjalizacja - informuje CNN.

Zakład karny powstaje zgodnie z ideą "humanitarnego więzienia". Jej twórcy wierzą, że przestępcy naśladując za kratkami normalne życie, mają większą szansę na powrót do społeczeństwa. Po takiej odsiadce nie powinni wrócić na drogę przestępczą. Przynajmniej w teorii.

Więzienie ma działać, jak mała wioska. Poza blokami mieszkalnymi znajdą się tam miejsca do pracy, nauki, a także obiekty sportowe, ośrodek zdrowia, a nawet kościół. W nowym więzieniu znajdzie się sześć bloków. Łącznie pomieszczą 154 osadzonych. W środku będzie 76 cel, 40 z nich będzie zamykanych dla niebezpiecznych więźniów. Pozostałe będą po prostu pokojami.

Grenlandia prowadzi wyjątkowo otwarty system penitencjarny. Wielu osadzonych może opuścić "mury", aby pójść do pracy, szkoły, a nawet na polowanie. Muszą jednak powrócić na noc. W konsekwencji wyspa ma problem z osadzeniem niebezpiecznych przestępców. Są oni wysyłani do duńskiego więzienia Herstedvester.

*Zsyłanie do Danii to problem zwłaszcza dla rdzennych mieszkańców Grenlandii. *Często nie mówią oni po duńsku i nie mogą porozumieć się ze strażnikami. Problem ma się zakończyć wraz z otwarciem nowego zakładu Ny Anstalt.

Zobacz także: Zobacz także: Jedyna udana ucieczka z Alcatraz? FBI publikuje list

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(24)
Emeryt 73
4 lata temu
Zamiast zlodziei wsadzić do normalnego więzienia to budują im darmowy hotel. Całkiem już ich porąbało. A ja mam żyć za 1115 zł miesięcznie.
Nl
4 lata temu
Kpiny do łagrów smieci
Nl
4 lata temu
Kpiny jakieś do łagrów na sybe albo utylizowac smieci
Pasmantullo
4 lata temu
Więzienie to kanał.
opl
4 lata temu
i niech im jeszcze skocznie narciarską wybudują....
jasiu
4 lata temu
wyrozumialosc lewaków , ci co krzywdza sa wyrózniani
Bezdomny
4 lata temu
Kurde jak tam trafić.
k
4 lata temu
I to ma byc kara?
anna
4 lata temu
co ten redaktorzyna wie o Grenlandii a no nic, bo w przeciwnym razie nie napisałby tyle bzdur. A pogląd na karę więzienia i jak powinna przebiegać resocjalizacja zmienia sie, wiedza to kraje skandynawskie i Grenlandia też i o dziwo wcałe żle na tym nie wychodza. A u nas w dalszym ciągu uwazaja, ze jesli ktoś trafił do więzienia to należy go upodlić do granic wytrzymałości,
wojtas
4 lata temu
Chyba ktoś zgłupiał,
andy
4 lata temu
W Raciborzu też mają jak w Sobieskim.
Doggood
4 lata temu
To jest chore.
piter
4 lata temu
Nic tylko popełniać przestępstwa i mieszkać sobie w więzieniu na koszt państwa.
czak
4 lata temu
żeby była skuteczna tzw resocjalizacja to w dyby i do lopaty po 12 godzin dziennie i kamienie nosic, po wyroku np. 1 roku taki delikwent jak ognia będzie się bal wiezienia
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić